Iranian Agriculture News Agency

بیماری تب برفکی یکی از مهمترین و استراتژیک ترین بیماری های مسری در دامهای زوج سم است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌ کند.

اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در کرمان

به گزارش خبرنگار ایانا، صدیقه کاظمی نیا معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین استان، افزود: واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین با پوشش دهی کامل جمعیت دامی، از نیمه خردادماه با مشارکت بخش دولتی و خصوصی در واحد های صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی و عشایری آغاز شده و ادامه دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: با توجه به افزایش تردد نقل و انتقال دام در سطح استان و احتمال خطر شیوع بیماری، پوشش واکسیناسیون در جمعیت دامی شهرستان ها به صورت کامل صورت خواهد پذیرفت و تمامی جمعیت دام سنگین( بیش از 60 هزار راس دام) واکسینه خواهند شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه یکی از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از شیوع ویروس تب برفکی به عنوان یکی از زیانبارترین بیماری‌های دام، واکسیناسیون به موقع و منظم با استفاده از واکسن موثر می باشد، تصریح کرد: هر ساله، بیماری‌های مختلفی دام ها را درگیر می کند که این بیماری ها تهدیدی برای بهداشت دام و بهداشت عمومی جامعه می باشند.

کاظمی نیا ضمن تشکر از  تلاش های مستمر و ایثارگرانه مدافعان سلامت جامعه در مبارزه با ویروس کرونا، اعلام داشت: در حال حاضر که مدافعان سلامت استان تمامی تلاش خود را در مقابله با شیوع ویروس کووید-19 انجام می دهد، نیروهای این اداره کل بعنوان یکی از ارکان سلامت جامعه با اجرای طرح های واکسیناسیون دام های استان توانسته اند از همه گیری بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام، استان را مصون نگه دارند.

دکتر کاظمی نیا از کاهش کانون های این بیماری در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته در استان خبر داد و اظهار کرد: این ویروس سویه‌های مختلفی دارد که خوشبختانه تاکنون تلفات دام سنگین در استان گزارش نشده است و وضعیت دام‌های استان مطلوب است.

این مقام مسئول عنوان کرد: این بیماری با واگیری فراوان در بین دام‌ها، باعث کاهش وزن و تولید شیر دام می گردد که از این منظر خسارت اقتصادی فراوان به دامداران وارد می‌کند.

وی آموزش دامداران را یکی از راههای موثر در کنترل این بیماری اعلام کرد و افزود: این اداره کل با روش‌های مختلف نظیر ارسال پیامک، آموزش چهره به چهره و انتشار اخبار مربوطه در رسانه‌ها، اطلاعات و نکات پیش گیری لازم این بیماری را به دامداران داده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان اظهار داشت: علائم بیماری تب برفکی شامل بروز زخم‌های شدید در دهان، لثه و پستان گوسفند، لاغری و کاهش شیر در گاوها و مرگ و میر دام می‌شود و از انجا که این بیماری مانند بسیاری دیگر از بیماری‌های ویروسی، درمان خاصی ندارد، رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و اجرای اصول امنیت زیستی در کنار امر واکسیناسیون، در جلوگیری از بروز و شیوع این بیماری بسیار موثر است.

وی اصول بهداشتی پیش گیری از این بیماری را شامل ضدعفونی کردن دامداری ها، استفاده از آهک و آب آهک، شعله دادن به محیط و استفاده از مواد ضدعفونی و ... اعلام کرد.

کاظمی‌نیا در پایان توصیه کرد: دامداران برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع بیماری، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید