Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان اعلام کرد:

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از بیماریهای واگیر در دام های اهلی و وحشی است که قابل انتقال به انسان است.

هشدار در مورد شیوع تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در فصل گرما

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان ضمن هشدار به شهروندان از آنان خواست با توجه به شروع  فصل گرما، خطر بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  در دام فاقد علائم بالینی مشهود و تنها با ایجاد واکنش تب همراه می باشد، گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان خطرناک بوده و از این رو اداره کل دامپزشکی استان کرمان برای جلوگیری از شیوع این بیماری تمهیدات پیشگیرانه اندیشیده است. 

وی درباره این تمهیدات بیان کرد: از جمله اقدامات برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو شامل ارتقا همکاری بین بخشی، آموزش عمومی، اختصاصی و اطلاع رسانی به مردم بخصوص اقشار در معرض خطر، مطالعه و مراقبت بیماری، مبارزه با انگل های خارجی، ضوابط قرنطینه ای و ساماندهی تردد دام (قبل از حمل، در ایستگاه های بازرسی و پس از ورود دام زنده در مقصد )، ساماندهی کشتار دام نظارت بهداشتی بر استحصال، حمل و عرضه گوشت و آلایش دامی ( مجهز کردن کلیه کشتارگاه های استان به پیش سردکن و نگه داشتن لاشه به مدت 24 ساعت در آن و ...)، بهسازی دامداری های سنتی و اماکن دامی و بیماری یابی سریع مبتلایان انسانی است.

رشیدی اظهار کرد: ویروس از طریق له کردن کنه های آلوده، گزش توسط کنه های الوده وتماس با خون و بافت دام های آلوده به انسان منتقل می شود، همچنین ویروس از انسان های بیمار به طور مستقیم از طریق تماس و یا تماس با خون و بافت های آلوده به انسان های دیگر منتقل می شود.

رشیدی اعلام کرد: در صورت مبارزه با انگلهای خارجی میتوان جمعیت کنه ها را کاهش داد و از این منظر انجام هدفمند و موثر این برنامه برای کاهش زیان های ناشی از انگل های خارجی و بیماری های منتقله توسط بندپایان توصیه می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: برای این منظور سم‌پاشی محیط و بدن دام برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو در استان انجام می شد بطوری که در سال پیش 460 هزار راس گوسفند و بز، 10هزار راس گاو و گوساله و بیش از دو میلیون متر مربع جایگاه‌های نگهداری دام سمپاشی شده است.

رشیدی با اعلام اینکه این برنامه امسال نیز تداوم دارد، افزود: از ابتدای سالجاری، طرح سم پاشی جایگاه دام و حمام ضد کنه دام در راستای مبارزه با این بیماری آغاز شده است.

این مسئول با بیان اینکه سلاخان، کشاورزان، دامداران، کارکنان کشتارگاه، افراد شاغل در آزمایشگاه‌ها، زنان خانه دار و همه افرادی که با فرآورده‌های دامی خام در ارتباط هستند، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به تب کریمه کنگو به شمار می روند، افزود: افرادی که خارج از کشتارگاه اقدام به کشتار دام می‌کنند و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلاء به تب کریمه کنگو هستند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در پایان اعلام کرد: از آن جا که گوشت های دارای مهر و لیبل دامپزشکی از سیستم پیش سردکن عبور نموده اند لذا سلامت آن ها از نظر این بیماری مورد تایید می باشد لذا به شهروندان توصیه می کنیم ضمن اینکه فراورده های دامی مورد نیاز خود را فقط از مراکز مورد تایید دامپزشکی خریداری می کنند، از کشتار غیرمجاز دام جدا خودداری کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید