Iranian Agriculture News Agency

اول ژوئن ( 12 خرداد) توسط سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) وابسته به سازمان ملل به عنوان روز جهانی شیر اعلام شده است که امسال شعار جهانی روز بین المللی شیر تحت عنوان "از شیر لذت ببرید" نامگذاری شده است.

اهمیت شیر به عنوان یک غذای جهانی

بنا به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، جواد نگارستانی مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اهمیت مصرف این فراورده غذایی، بیان کرد: مردم به مصرف شیر پاستوریزه اهتمام ورزند و اهمیت مصرف شیر  در این حد است که به عنوان یک غذا در سطح جهانی مطرح است.

وی گفت: شیر یک فراورده کشاورزی با منشا طبیعی و با ارزش غذایی بالا و سرشار از مواد مغذی است و بعد از آب به‌عنوان حیاتی‌ترین ماده موجود در کره زمین شناخته شده است.

دکتر نگارستانی اظهار کرد: شیر حاوی پروتئین‌های با ارزش، لیپیدهای سالم، کربوهیدرات‌ها، مواد معدنی (کلسیم، روی، منیزیم، فسفر، ید، آهن، پتاسیم)، ویتامین‌ها (فولات، ویتامین A ، ویتامین D، ریبوفلاوین، ویتامین 12 B ) و بعبارتی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌باشد.

وی در مورد خواص این فراورده، افزود: هر لیوان شیر گاو (250 میلی لیتر) حدود 315 میلی گرم کلسیم دارد و 22تا 29 درصد نیاز روزانه کلسیم فرد را تامین می‌کند که کلسیم نقش اساسی در استحکام استخوان‌ها و سایر وظایف مهم در بدن دارد.

وی با  اعلام اینکه دامپزشکی وظیفه کنترل بهداشت دام و فرآورده‌های خام دامی را به عهده دارد، در خصوص اقدامات بهداشتی دامپزشکی براین فراورده بیان داشت: در سال پیش، 852 مورد آزمایشات آنالیز شیمی بر روی شیرخام شامل آزمایش های آفلاتوکسین، هیپوکلریت، اسیدیته، جوش شیرین، نمک، آب اضافه و ... صورت گرفته است، ضمن اینکه بیش از 2800 تست حلقه شیر(MRT) جهت بررسی سلامت شیر خام از نظر بیماری مشترک تب مالت انجام شده است.

مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان در رابطه با اقدامات این اداره کل بر نظارت بهداشتی بر این ماده ارزشمند غذایی، افزود: همچنین در سال پیش اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر بیش از 340 محموله بهداشتی حمل شیرخام که به مقصد استان صادر شده است، نظارت بهداشتی داشته است، همچنین 254 محموله بهداشتی شیر خام از مبدا استان به سایر استان ها صادر شده است که نظارت های بهداشتی دامپزشکی را در بر داشته است.

نگارستانی با اعلام اینکه شیر جوشیده نشده و غیر پاستوریزه از جمله خطرناک ترین نوشیدنی ها به شمار می آید و شامل انواع بسیار زیادی از باکتری ها و میکرو ارگانیسم هایی است که سلامت انسان را تهدید می کند، افزود: مردم شیر و فرآورده لبنی را از مراکز فروش مجاز و تحت نظارت این اداره کل خریداری کنند و از مصرف شیر ،سرشیر،خامه ،پنیر، بستنی و سایر فراورده های غیر پاستوریزه بصورت محلی و سنتی جدا خودداری کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید