Iranian Agriculture News Agency

آفت سن گندم در تمام مراحل رشد به گیاه گندم حمله می کند موجب پائین آمدن کیفیت محصول می شود و خرید این محصول با مشکل مواجه می شود.

ورود آفت سن گندم به مزارع گندم شهرستان ارزوئیه در سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، امیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: در سال جاری با توجه به شرایط اقلیمی، آفت سن گندم ده روز زودتر وارد مزارع این شهرستان شده است و این آفتی خطرناک بوده که هرساله به مزارع غلات حمله می کند.

وی با بیان اینکه در راستای مقابله با این آفت تمهیداتی اندیشیده شد، افزود: کلاس آموزشی جهت آموزش کارشناسان منطقه برگزار شد و 15 شبکه مراقبت در سطح شهرستان تشکیل شده  و سی نفر کارشناس بصورت روزانه منطقه را رصد می نموده و مزارع ردیابی و پایش می شوند.

امیری به کشاورزان توصیه نمود توصیه کارشناسان را جدی بگیرند و افزود: مبارزه با سن مادری به مراتب کم هزینه تر و بهتر است و درصورتیکه به مرحله تولیدمثل برسد، حجم وسیعی از مراتع و مزارع را فرامی گیرد و به دنبال آن هزینه ها افزایش می یابد و کیفیت محصول تولیدی کاهش می یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه با اشاره به اینکه در سالهای گذشته برگشت از مراکز خرید نداشته ایم، خاطر نشان کرد: در سال جاری کشت قراردادی سرلوحه و دستور کار مجموعه جهاد کشاورزی قرار گرفته و قریب 45 هزار تن گندم با انجمن صنفی ماکارونی کشور قرارداد منعقد شده است.

وی افزود: در این قرارداد گندم با قیمت ده درصد بالاتر از خرید تضمینی دولت از کشاورزان خریداری می شود و وجه کشاورزان 48 ساعته پرداخت شود و این امر منوط به کیفیت بالا محصول است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید