Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان پیش بینی کرد:

پسته ، یکی از محصولات مهم کشاورزی استان کرمان است که متاسفانه به دلیل سرمازدگی در سال ۹۷ در استان کرمان با بیش از 90 درصد خسارت، برداشت آن تقریبا به صفر رسید و کشاورزان خسارات زیادی متحمل شدند اما امسال شرایط پسته فرق کرده و به روز‌های خوش گذشته برگشته و کشاورزان آماده و امیدوار برای برداشت محصول هستند.

برداشت 130  هزار تن پسته از 215 هزار هکتار از باغات استان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان و مسعودی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان از باغات در حال برداشت پسته بخش زنگی آباد شهرستان کرمان بازدید کردند.

در جریان این  بازدید ، عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: کار برداشت پسته در  سطح 215 هزار از باغات استان کرمان  آغاز گردیده است و تا اواخر مهر ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه به دلیل سرمای زیاد در فروردین ماه امسال پسته کمی دیرتر به بازار می‌آید، گفت: امسال به دلیل شرایط جوی کار برداشت پسته کمی دیرتر آغاز شده و پیش بینی می‌شود امسال 130  هزار تن پسته از 215 هزار هکتار باغ‌های استان برداشت شود.

سعیدی خاطر نشان کرد: امسال به دلیل شرایط نامساعد جوی 20 هزار تن از محصول استان دچار پوکی شده است که با در نظر گرفتن این خسارت پیش بینی می شود، 110 تا 115 هزار تن پسته خشک داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، با اشاره به اینکه برداشت پسته در استان به روش دستی انجام می‌شود، اظهار کرد:  یک میلیون و 350 هزار نفر کارگر نفر روز جهت امر برداشت پسته به کار مشغولند و در جهت فرآوری و ترمینال پسته نیز  600 تا 700 هزار نفر روز اشتغالزایی ایجاد شده است.

وی گفت: خبر خوش برای صادر کنندگان پسته این است که امسال در جهت اعطای تسهیلات به صادر کنندگان هیچ محدودیتی وجود ندارد وصادرکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت تسهیلات به مراکز جهاد کشاورزی شهرستانها مراجعه نمایند.

سعیدی با اشاره به این مطلب که  خسارت سال گذشته به باغات پسته استان کرمان در تاریخ پسته کرمان نادر و بی سابقه  بوده است، افزود: امسال بحمد الله نسبت به سال گذشته از نظر کیفیت و کمیت محصول خوبی داریم و به دلیل حجم بالای پسته به باغداران عزیز توصیه می کنیم در عرضه محصول خود به بازار مدیریت کامل را اعمال و محصول خود را یکباره وارد بازار ننمایند.

وی افزود: در سالهای اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی تولید رقمهای پسته اکبری و احمد آقایی افزایش زیادی یافته است به همین دلیل به  بهره برداران و صادر کنندگان پسته توصیه می شود در جهت بازاریابی برای این دو رقم گامهای موثری برداشته شود چون در آینده این ارقام توسعه بیشتری خواهند داشت.

عباس سعیدی در رابطه با بورس بازار پسته کرمان گفت: بورس پسته در استان کرمان از دو سال پیش راه اندازی شده که هم در امر شفاف سازی، نقدینگی محصول پسته و هم برای فروشندگان و خریداران اثرات خوبی داشته است.

وی افزود: صادر کنندگانی که انبارهای استاندارد دارند می توانند با مراجعه به اتاق بازرگانی استان کرمان وارد بورس پسته شده تا کالای خود را از طریق بورس به عرضه برسانند که سود بیشتری عایدشان شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید