Iranian Agriculture News Agency

کشت دانه های روغنی در 3650 هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمان

مدیر امور زراعت این سازمان گفت: میزان تولید و سطح زیر کشت دانه های روغنی از جمله کلزا 600 هکتار با میزان تولید 568 تن، گلرنگ 600 هکتار 773 تن، کنجد 800 هکتار 1008 تن و پنبه 1650 هکتار 3960 تن است.

کشت دانه های روغنی در 3650 هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمان

 به گزارش خبرنگار ایانا در  استان کرمان، آهنگری با بیان اینکه دانه های روغنی کلزا، گلرنگ، کنجد و پنبه در استان کرمان کشت می شود، افزود:  جهت ترغیب کشاورزان به کشت دانه های روغنی اقدامات ترویجی از جمله برگزاری کلاس های آموزشی، توزیع بذر یارانه دار، تخصیص بذور با عملکرد بالا و وارداتی هیبرید انجام می شود.

آهنگری خاطرنشان کرد: میانگین تولید دانه های روغنی در استان از جمله کلزا 1200 کیلو گرم در هکتار ، پنبه دو ونیم  تن ، گلرنگ یک و نیم تن و کنجد 1 تن است.

وی اظهار کرد: کشاورزان بذر سالم را از طریق هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان می توانند تهیه کنند و تولید روغن های دانه ای در مقایسه با تولید دانه های روغنی امسال نسبت به سال گذشته کاهش تولید و نسبت به دهه گذشته افزایش یافته  است.

آهنگری تصریح کرد: مصرف آب در کلزا 6500 متر مکعب در هکتار، پنبه 6000 متر مکعب، کنجد و گلرنگ 5000 متر مکعب است؛ همچنین دور آبیاری در کلزا  و پنبه 15 روز یکبار، کنجد 8 روز یکبار و گلرنگ 20 روز یک مرتبه است.

وی بیان کرد: کاشت گیاهان دانه های روغنی، بخشی سنتی و بخشی مکانیزه است هرکجا که امکانات و دستگاه های کاشت، داشت و برداشت موجود و اراضی خرد نباشد و تسطیح شده باشد کشت مکانیزه در غیر اینصورت به صورت سنتی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید