Iranian Agriculture News Agency

خیر اندیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان:

اولین جلسه ستاد کشت قراردادی با حضور خیراندیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی و سایر اعضا در محل این سازمان برگزار شد.

توسعه کشت قراردادی محصولات کشاورزی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، در این جلسه محمد خیراندیش با بیان این که در دنیا قریب به ۴۰ درصد محصولات به صورت قراردادی کشت می شود گفت: در نظر داریم در مرحله اول هر برنامه ابلاغی که از سوی وزارتخانه ابلاغ می شود در دستور کار کشت قراردادی بگذاریم.

 خیراندیش در خصوص سابقه کشت قراردادی اظهار داشت: گندم و کلزا از جمله محصولاتی هستند که طی یکی دو سال گذشته به شیوه قراردادی کشت شده و تجربه این کار وجود دارد.

 وی با بیان اینکه برای محصولات باغبانی نیز شیوه هایی از کشت قراردادی بین کارخانه‌های فرآوری و تولید کننده وجود دارد، افزود: باید این شیوه قراردادها را تکمیل کرده و به بهترین شیوه ارتباط بین تولید کننده و فراوری کننده را بوجود بیاریم.

 وی تصریح کرد: ابتدا می‌توان از محصول گل محمدی شروع کرد و در ادامه آن را به سایر گیاهان دارویی تعمیم داد.

خیراندیش با بیان اینکه در کشت قراردادی مصرف‌کننده نهایی قرارداد خرید محصول را با کشاورز منعقد نموده و در حین تولید نیز مساعدت‌های نظیر تامین کود تامین سرمایه در گردش و غیره نیز می نماید، افزود: از طرفی در کشت قراردادی بنا داریم نیاز بازار را سنجیده و بر اساس آن تولید کنیم.

 خیراندیش  مهمترین بحث در کشت قراردادی را پایبندی دو طرف قرارداد، یکجا کشتی و مکانیزه نمودن کشت ها، تعیین مناسب ترین قیمت، پشتیبانی علمی تا رسیدن به بالاترین سطح تولید و تولید با کیفیت عنوان نمود و افزود:  بهره بردار کشاورز با مصرف کننده ارتباط پیدا می‌کند و سازمان نیز باید به شیوه ای عمل کند که هیچ کدام از طرفین قرارداد متضرر نشوند.

وی افزود: کشت قراردادی کار خوبی است و باید برنامه‌ریزی شود که به بهترین شیوه انجام شود که ابتر نماند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید