Iranian Agriculture News Agency

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت : صفات برتر نژاد سنجابی با عنوان طرح سنتز نژادی در گله‌های عشایر و بهره‌برداران اجرا می‌شود.

اجرای طرح سنتز نژادی در گله‌های دام سبک عشایر

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمانشاه، حسن خمیس‌آبادی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت : مرکز بهبود و اصلاح نژاد گوسفند غرب کشور یکی از مراکز برتر کشور است که با فعالیت تحقیقاتی روی دام سبک توانسته خدمات‌دهی خوبی برای دام و عشایر داشته باشد.

وی نژاد سنجابی را به عنوان یکی از نژاد‌ها برتر کشور و شاخص کرمانشاه معرفی کرد و گفت : این نژاد نقش مهمی در امنیت غذایی و ارتقا صفات کیفی ذخایر بومی کشور دارد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه ادامه داد: مرکز بهبود و اصلاح نژاد گوسفند غرب کشور به تازگی طرح تحقیقاتی سنتز نژاد را در چند فاز در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: تلاقی میش‌های سنجابی با نژاد رومانوف را فاز اول انجام داده که انتظار می‌رورد درصد دوقلوزایی و بره‌زایی حاصل از این نژاد افزایش یابد.

خمیس‌آبادی گفت: در گله‌های دام سبک عشایر دنبه گوسفندان بزرگ است و در برخی موارد هفت تا هشت درصد وزن گوسفند را به خود اختصاص می‌دهد که در سنتز نژاد گوسفندان حاصله دارای دنبه کوچک یا بدون دنبه هستند که دیگر خریدار بابت چربی هزینه خاصی پرداخت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه قرار است صفات برتر با عنوان اصلاح نژاد گروهی در گله‌های عشایر و بهره‌برداران توزیع شود، افزود: در نژاد‌های حاصله چربی بین بافت توزیع می‌شود که سبب تردی و خوشمزه شدن گوشت می‌شود.

طرح دیگری که در ایستگاه مهرگان از سال ۹۳ استفاده می‌شود طرح استفاده از گیاهان دارویی در تغذیه دام است، خمیس‌آبادی گفت: ۱۳ گیاه دارویی از جمله نعناع، آویشن، ریحان و... به جای آنتی‌بیوتیک در جیره غذایی دام قرار داده‌ایم که علاوه بر ارتقای سیستم ایمنی دام که باعث می‌شود درصد مرگ و میر کاهش یابد، موجب ارتقای گوشت و افزایش اسید‌های چرب غیراشباع و مفید برای مصرف کننده می‌شود.

وی افزود: این مرکز با ۲۲۰ هکتار مساحت در زمینه‌های تولید بذوز پرورشی گندم و دانه‌های روغنی فعالیت می‌کند

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید