Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: امروزه فناوری‌هایی مانند احداث گلخانه‌های مدرن، تولید دام‌های شبیه‌سازی شده و نیز استفاده از پهباد جزئی از کشاورزی مدرن شده‌اند.

استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین در کشاورزی اجتناب‌ناپذیر است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمانشاه، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه طی سخنانی در نشست تخصصی زیست فناوری که با حضور بهشتی رئیس پردیس دانشکده کشاورزی، رویین تن رئیس نظام مهندسی کشاورزی، اساتید دانشگاه رازی، دانشجویان و مسئولین مراکز علمی و تحقیقاتی در محل سالن جلسات پردیس کشاورزی رازی برگزار شد گفت؛ امروزه استفاده از روش‌ها و فناوریهای نوین در کشاورزی اجتناب‌ناپذیر است.

صفوی با بیان این مطلب افزود: امروزه فناوری‌هایی مانند احداث گلخانه های مدرن، تولید دامهای شبیه سازی شده و نیز استفاده از پهباد جزئی از کشاورزی مدرن شده‌اند.

صفوی سپس به رشد فزاینده جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای مواد غذایی در دهه های اخیر و ضرورت بکارگیری روش های زیست فناوری اشاره داشت و خاطرنشان نمود؛ این عوامل باعث شد تا در زمینه علوم کشاورزی و مواد غذایی شاهد گذر جدی و اجتناب ناپذیر از کشاورزی سنتی به کشاورزی پیشرفته و بکارگیری روش ها و فناوریهای نوین مانند زیست فناوری در تولید محصولات زراعی و دامی باشیم.

وی در ادامه به دلایل استفاده از بیوتکنولوژی به عنوان ابزاری مهم و کارآمد در زمینه تولید و توسعه ملی و حفظ استقلال کشورهای در حال توسعه پرداخت و افزود: ارزش افزوده فراوان، فراگیر شدن سریع و ایجاد موقعیت های برتر اقتصادی و علمی را از جمله دلایل استفاده از بیوتکنولوژی برشمرد.

صفوی گفت: بیوتکنولوژی به جهت افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی  یکی از مهمترین ابزارهای مهم در حوزه کشاورزی تبدیل شده است.

صفوی افزود: به دلایل تاثیرات مطلوب زیست فناوری بر زندگی بشر، دانشمندان قرن ۲۱ را قرن بیوتکنولوژی می‌دانند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه  به کاربردهای زیست فناوری در کشاورزی اشاره داشت و افزود؛ تولید پایه های کشت بافتی و سالم برای نهالستانها، تولید گیاهان عاری از ویروس و بیماری، ایجاد گیاهان مقاوم به حشرات و آفات، ایجاد گیاهان تحمل کننده علف‌کش‌ها، گیاهان مقاوم به بیماریهای قارچی، گیاهان دارویی، ایجاد گیاهان به شرایط سخت از جمله کاربرد زیست فناوری در کشاورزی بیان کرد.

ایجاد گیاهان با ارزش غذایی ویژه و طعم و عطر بهتر، ایجاد گیاهان با رشد سریع و راندمان کشت بالاتر، ایجاد دامهای تراریخته دارای خصوصیت ویژه تولید شیر و گوشت، ایجاد ماهی‌ها و سایر دام‌هایی که با سرعت زیاد رشد می کنند را از سایر کاربردهای زیست فناوری دانست.

صفوی گفت: با رشد علم زیست فناوری و صنایع وابسته به آن، نیاز به نیروی کارشناس در این زمینه دور از انتظار نیست بنابراین تقویت و رشد سطح علمی دانشجویان در مقطع کارشناسی زیست فناوری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

صفوی در پایان افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از فناوریهای نوینی که با لحاظ پایداری کشاورزی منجر به افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و دامی باشد استقبال نموده و آماده مشارکت از طریق بخش های تحقیقاتی و اجرایی با پردیس دانشگاه رازی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید