Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در همایش بزرگداشت "روز جهانی خاک" که با حضور معاونین و مدیران سازمان و ادارت تابعه، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی استا، محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها، کارشناسان حوزه خاک و کشاورزان پیشرو در بحث خاک ورزی حفاظتی و... در سالن آمفی تئاتر سازمان برگزار شد گفت: بهره‌برداری درست از خاک، کشاورزی پایدار را محقق می سازد.

تحقق کشاورزی پایدار در گرو حفظ خاک است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمانشاه، مهندس نوربخش حاتمی در ابتدا ضمن بزرگداشت روز جهانی خاک، به اهمیت پرداختن به موضوع خاک و حفظ آن به عنوان کلیدی ترین عامل در حفظ امنیت غذایی و کشاورزی پایدار اشاره داشت و افزود؛ آب و خاک بهترین منابع در طبیعت هستند که توجه به آنها خصوصا خاک از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

حاتمی گفت؛ تکلیف داریم در بهره‌برداری از منابع خدادادی رابطه درستی برای استفاده از آب، خاک و گیاه در تولیدات کشاورزی بقرار نمائیم.

حاتمی خاک را محیط کاملی از مواد جامد، مایع و گازها و میکرو ارگانیسم ها برشمرد که در رشد، نمو، نگه داری و سلامت گیاه و محصولات کشاورزی نقش دارند.

وی در ادامه به بحث بهره‌وری از خاک در تولید محصولات کشاورزی پرداخت و افزود؛ در بهره‌برداری از خاک بایستی از نهادها، سموم، خاک ورزی با بکارگیری ادوات مناسب در اراضی با دانش روز همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد اراضی استان دیم است و عمده تولیدات زراعی ما به این بخش بر می گردد خاطرنشان نمود؛ در دیمزارها بایستی به سمت عملیات خاک ورزی حفاظتی برویم که در آن با کمترین آسیب به بافت خاکف مواد آلی خاک را افزایش دهیم که به تبع آن عملکرد مزارع نیز افزایش خواهد یافت.

حاتمی سپس به بحث تقویت خاک کشاورزی با استفاده از کودهای آلی و گیاهی اشاره داشت و تصریح نمود؛ توصیه ما افزایش مواد آلی خاک جهت بهبود ساختمان خاک می باشد.  

وی گفت؛ در خاک ورزی حفاظتی با حفظ بقایای گیاهی که باعث تقویت مواد آلی خاک می شود می تواند 25 درصد عملکرد محصول دیم را افزایش دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه به بحث فرسایش خاک پرداخت و افزود؛ در این راستا بر توسعه سیستم های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی تاکید داریم که تاثیر بسزایی در کاهش فرسایش خاک داشته است.

حاتمی فرسایش خاک را در استان 12 تن اعلام نمود و از برنامه ها و  اقدامات اساسی برای کاهش فرسایش خاک گفت.

وی اجرای طرح های آبخیزداری را در جلوگیری از فرسایش خاک موثر دانست و بر اجرای این طرح ها  تاکید داشت.

وی در پایان با قدردانی از عوامل برگزاری گردهمایی روز جهانی خاک در استان گفت؛ برگزاری چنین گردهمایی اهمیت خاک را به جامعه گوش زد می کند و اینکه قدر خاک را بدانیم زیرا اگر خاک را از دست دهیم همه چیز را از دست داده ایم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید