Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز:

رییس اداره جهاد کشاورزی سقز گفت: تعداد پنج مورد ساخت و ساز که بدون اخذ مجوز تغییر کاربری در اراضی کشاورزی روستاهای اسلام آباد و قهرآباد حومه احداث شده بودند با حکم قضایی تخریب شدند.

قطع دست متعرضین به اراضی کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمد نافع علایی نیا  اظهار داشت: نظر به اهمیت حفظ اراضی زراعی برای عموم جامعه، هر نوع تغییر کاربری و انجام ساخت و ساز در آنها بدون اخذ مجوز، جرم انگاری کیفری شده است و چنانچه افرادی به مقررات مربوطه بی‌توجهی کرده و به تذکرات عوامل حفظ اراضی بی اعتنایی کنند، از طریق مرجع محترم قضایی محکوم به قلع و قمع بنا، به همراه جریمه نقدی خواهند شد.

وی افزود: افرادی که بدون توجه به هنجارهای قانونی و اجتماعی، به طور غیرمجاز به اراضی کشاورزی دست اندازی می‌کنند، تمام اراده های موثر در حفظ زمین های کشاورزی و مصلحت های مرتبط را تجمیع کرده است و با جدیت کامل نسبت به برخورد با متجریان اقدام خواهد شد.

علایی نیا با بیان اینکه فعالیتهای کشاورزی به ویژه باغداری تاحدودی در میان مردم رو به گسترش است، گفت: توجه به مسایلی همچون خرید و فروش، نقل و انتقال، و حفاظت از اراضی کشاورزی ضروری است.

وی یادآور شد: غرس نهال به منظور احداث باغ صرف، در هر سطحی بلامانع است، اما احداث هر نوع ساخت و ساز در هر ابعادی، و حتی استقرار کانکس، بدون اخذ مجوزهای لازم جرم بوده و باغاتی که به قصد احداث ساختمان در آنها ایجاد می شوند، باید دارای شرایط ویژه‌ای باشند که لازم است قبل از عملی کردن ایده خود، از طریق جهادکشاورزی از شرایط موجود مطلع شوند.

وی افزود: در هنگام خرید زمین کشاورزی، وجود بنای غیر مجاز در آن، باعث ایجاد مشکل در نقل و انتقال سند شده و در نهایت، حکم تخریب بنا داده خواهد شد و با این وصف لازم است تا هنگام خرید زمین یا باغی که مستحدثاتی در آنها وجود دارد، از مجاز بودن آنها مطمئن شوند، و یا از معامله آن بپرهیزند.

وی از مردم خواست در خصوص حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از تخریب غیرمجاز آنها، با حساسیت بیشتری برخورد کرده و به این امر به مانند یک امانت برای آیندگان نگریسته و از هر نوع تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی خود بپرهیزند تا باعث ایجاد خسارت بر مال خود، منابع اقتصادی کشور و آسیب دیدگی زیستگاه جامعه نشوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید