Iranian Agriculture News Agency

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان گفت: تمام تلاش مجموعه جهاد کشاورزی استان،تغییر الگوی کشت از محصولات آب بر به محصولات کم آب بر است.

تغییر الگوی کشت در کردستان ضروری است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، حیدر مرادی   مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در قسمت زراعت دو تعریف و اصل مهم الگوی بهینه کشت و تناوب زراعی وجود دارد، اظهار کرد: الگوی کشت، به کشت محصولات زراعی که در زمین های یک کشاورز طی یکسال انجام می گیرد، گفته می شود و می تواند الگویی برای یک زارع، روستا، بخش، شهرستان و یا یک استان در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه به ترتیب کشت پشت سر هم محصولات زراعی در چندسال مختلف در یک قطعه زمین، تناوب زراعی می گویند افزود: امکان دارد که تناوب زراعی دو، سه و یا پنج ساله باشد،اما معمولاً تناوب زراعی را در اراضی آبی ۱۰ ساله و در اراضی دیم دو، سه و یا چهارساله در نظر می گیرند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: در زراعت و به خصوص زراعت آبی، الگوی کشت یا اینکه در یک سال چه محصولاتی کشت شود تا درآمد و تولید پایدار باشد، منابع آب و خاک حفظ شده و با کمترین هزینه بیشترین تولید و درآمد حاصل شود اهمیت فراوانی دارد.

وی ادامه داد: کشاورزی موفق است که به درآمد آنی و یکساله توجه نکرده، بلکه به درآمد دراز مدت توجه داشته و در زمین های خود هرساله به منظور ارتقای بهره وری آب، تقسیم نیروی کار، کاهش هزینه ها و حفظ منابع آب و خاک چند محصول را طبق اصول زراعی کشت کند تا مسایل و مشکلات و ریسک تولید را به حداقل برساند.

مرادی تصریح کرد: با توجه به حاکم بودن اقلیم سرد و نیمه خشک بر استان کردستان و متأثر بودن منابع آبی استان از بارندگی های سالانه، بخش عمده ای از ظرفیت های تولیدی هر ساله مورد تهدید و با تنش های محیطی به ویژه تنش سرما و خشکی قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: بروز پدیده خشکسالی در سطح کشور و از جمله استان کردستان، کاهش چشمگیر بارندگی و نزولات آسمانی در سنوات گذشته و بهره برداری بی رویه از منابع آبی زیرزمینی تأثیر نامطلوبی بر منابع آبی استان گذاشته و موجب افت شدید منابع آبی سطحی و زیرزمینی شده که نمود عینی آن را در خشک و کم آب شدن بسیاری از رودخانه های دائمی و فصلی، چشمه ها و قنوات می توان مشاهده کرد.

مرادی ادامه داد: بخش اجرایی سازمان جهاد کشاورزی کردستان به ویژه مدیریت زراعت در چند سال گذشته با تحلیل و ارزیابی شرایط موجود، تمام هم و غم خود را بر تغییر الگوی کشت از الگوی آب بر، به الگوی کم آب بر گذاشته تا بتواند با تولید مناسب، حفظ درآمد کشاورزان همچنین حفظ منابع آب و خاک به الگوی کشت بهینه برسد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان افزود: در گذشته الگوی کشت محصولات کشاورزی استان آب بر بودند به طوری که در سال زراعی ۹۳_۱۳۹۲ بیش از ۵۵ درصد سطح زیر کشت اراضی آبی استان به کشت محصولات سبزی و صیفی و علوفه آبی که نیاز آبی بالا دارند اختصاص داشت.

این مقام مسئول عنوان کرد: در هفت سال گذشته با معرفی محصولات جدید، ارقام کم آب بر و سود ده به کشاورزان و کم کردن سطح زیر کشت محصولاتی مانند علوفه آبی،سبزی ، صیفی و سیب زمینی، تغییر شیوه های کشت، تغییر در آرایش کشت، توسعه کشت نشائی توأم با آبیاری موضعی (نوار تیپ) اقدام اساسی صورت گرفته و الگوی کشت استان رو به بهینه شدن است.

وی افزود: در این راستا سطح زیر کشت محصولاتی همچون گندم و جو و دانه روغنی (کلزا) کم آب بر افزایش یافته و معرفی گیاهانی چون خلر، ماشک، سورگوم و ارزن علوفه ای را بسیار مؤثر دانست.

مرادی، توجه ویژه به شرایط اقلیمی مناطق، افزایش بهره وری آب، بهره برداری متناسب از اراضی بر اساس ظرفیت تولید هرمنطقه، تولید محصولات اساسی استراتژیک بر اساس نیاز کشور در راستای امنیت غذایی، تدوین قوانین و مقررات مرتبط با الگوی کشت، متعادل کردن میزان درآمد ناشی از کشت انواع محصولات زراعی هر منطقه با اعمال سیاست‌های حمایتی، ترغیب و تشویق کشاورز به اجرای سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در راستای تولید و متعادل نمودن بازار عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی در فصول مختلف سال را از موارد ضروری و مورد نیاز در تنظیم الگوی کشت هر منطقه ذکر کرده و جزو سیاست های مدیریت زراعت جهاد کشاورزی استان کردستان بر شمرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید