Iranian Agriculture News Agency

سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی:

سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از اجرای کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی با کشاورزان خبر داد و گفت که با این کار مشکل کمبود کود و نقدینگی رفع می شود.

کشت قراردادی کمبود کود و نقدینگی کشاورزان را رفع می کند

 

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به همراه مجری طرح گندم و مجری طرح چغندرقند و مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از یکی از مزارع کشاورزان شهرستان قروه بازدید کردند.

این مرزعه که برای «شمس الله حاجیان» بود دو کشت مکانیزه 35 هکتاری کلزا و 10 هکتاری ذرت با آبیاری بارانی داشت.

سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در جریان بازدی از این مزرعه در جمع خبرنگاران بیان کرد: کردستان یکی از استان های موفق در حوزه کشاورزی است و اکثر اراضی این استان دیم بوده که اراضی آبی خوبی هم دارد.

«علیرضا مهاجر» به اجرای طرح کشت قراردادی شرکت بازرگانی با کشاورزان اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که امروز وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ کرده اند بحث کشت قراردادی است که در این مورد شرکت بازرگانی دولتی با کشاورزان قرارداد می بندد و در قبال دریافت محصول گندم کود فسفات و کوتاس و اوره تحویل می دهد و در پایان برداشت محصول، شرکت هزینه کود را از کشاورزان دریافت می کند.

به گفته او بعد از دو سال که کشاورزان کود پایه را به دلیل گرانی نتوانستند به اراضی کشاورزی بدهند و عملکردها کاهش پیدا کرد با این کار می توانند کودها را به زمین بدهند و در سال آینده که برداشت گندم و جو و کلزا داریم بتوانند از عملکرد بالاتری برخوردار شوند.

«مهاجر» همچنین گفت که یکی از موارد جدی برنامه وزیر جهاد کشاورزی همین کشت قراردادی است که با ابلاغ آن مشکل کمبود کود و نقدینگی کشاورزان را می توان برطرف کرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید