Iranian Agriculture News Agency

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان خبر داد:

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان گفت: 261 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال زراعی 1399 ـ1400 زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.

صدور بیمه برای 261 هزار هکتار از اراضی کردستان/رشد 183 درصدی بیمه اراضی کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، اسماعیل حیدری معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان صبح امروز در نخستین جلسه بیمه استان کردستان در سال‌جاری با موضوع تعیین خسارات مناطق همگن استان و عملکرد پرداخت غرامت توسط صندوق بیمه استان که در سنندج برگزار شد با اشاره به وضعیت پرداخت غرامت بیمه‌ای به کشاورزان استان، اظهار کرد: در 5 زیربخش زراعت، باغات، دام، طیور و آبزیان سال زراعی 98 ـ 99 در مجموع 142 هزار هکتار و سال زراعی 99 ـ 1400 این میزان با افزایش به 261 هزار هکتار در بخش زراعت زیرپوشش بیمه قرار گرفته که نسبت به مدت زمان مشابه سلال گذشته 183 درصد رشد دارد.

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان به عملکرد بیمه‌ای در بخش باغات در استان هم گریزی زد و گفت: سال قبل در حوزه باغات 4 هزار و 400 هکتار و امسال 2 هزار و 600 هکتار به عبارت دیگر به میزان 39 درصد عملکرد بیمه‌ای منفی داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دو سه محصول عمده استان مانند توت‌فرنگی، انگور دیم و آبی و گردو ضریب خطر بالا دارد و هر سال سطح بیمه آن پایین می‌آید و به تبع آن غرامت هم افزایش می‌یابد تقریبا از حیض انتفاع خارج می‌شوند و مقبولیتی برای کشاورزان ندارد.

وی افزود: برای مثال اگر حق بیمه یک هکتار توت فرنگی 25 هزار تومان است اگر بیایم حداکثر خسارت را برای کشاورز تعیین کنیم کمتر از حق بیمه‌ای خواهد بود که پرداخت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا پیشنهادهایی داریم که اگر جامه عمل پوشانده شود اتفاقات خوبی در قرار گرفتن چتر بیمه بر روی بخش باغداری استان خواهیم داشت.

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان با بیان اینکه سال گذشته تقریبا 184 هزار راس بیمه شده داشته‌ایم، گفت: امسال تا این لحظه 271 هزار راس به میزان 147 درصد رشد نسبت به سال گذشته بیمه داشته‌ایم.

وی افزود: سال گذشته در مجموع 39 میلیون قطع طیور و امسال تا این لحظه 40 میلیون قطعه طیور در استان بیمه شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه آبزیان سال گذشته بیمه‌ای نداشتیم، امسال با پیگیری‌هایی که صورت گرفت 2 میلیون 600 هزار قطعه ماهی بیمه شده است.

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان به موضوع پرداخت غرامات بیمه‌ای به کشاورزان هم اشاره کرد و گفت: در زیربخش زراعت سال گذشته 43 میلیارد ریال پرداخت غرامت بیمه‌ای انجام گرفته است.

به گفته وی، امسال 113 میلیارد ریال غرات در زیربخش زراعت به کشاورزان در استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه براساس برآورد زیر 20 درصد غرامت بیمه‌ای در زیربخش زراعت به کشاورزان پرداخت شده است، عنوان کرد: در زیربخش باغات سال گذشته 42 میلیارد ریال و در سال زراعی جاری پرداختی صورت نگرفته است.

معاون امور بیمه‌ای بانک کشاورزی کردستان عنوان کرد: در زیربخش دام سال گذشته 25 میلیارد ریال و امسال تا این لحظه 40 میلیارد پرداخت شده است.

وی گفت: در زیربخش طیور سال گذشته 16 میلیارد و امسال 6 میلیارد ریال پرداخت شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید