Iranian Agriculture News Agency

سپری تصریح کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: توسعه بخش کشاورزی مستلزم تقویت تشکل های منسجم است.

توسعه بخش کشاورزی مستلزم تقویت تشکل های منسجم

به گزارش خبرنگار ایانا از  کردستان، محمدفرید سپری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: تشکل‌ها و نهاد‌های مدنی از عناصر اصلی شکل گیری جامعه مدنی هستند و ما با تمام توان از تشکل‌های شکل گرفته در بخش کشاورزی حمایت می‌کنیم.

 سپری افزود: باید همانند کشور‌های توسعه یافته بر روی فعالیت تشکل‌ها و تعاونی‌ها سرمایه گذاری شود و از جهات مختلف مانند آموزش و تقویت موجب رشد و موفقیت آن‌ها را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه هدف نهایی تشکل‌ها و نهاد‌های مدنی رفع فقر و محدودیت است افزود: در کشور‌های توسعه یافته موفقیت در اکثر فعالیت‌های سازنده، حاصل اعتماد به بخش خصوصی بوده است.

سپری خاطرنشان کرد: در ایران حدود ۱۸ میلیون هکتار زمین زراعی وجود دارد که اغلب بصورت قطعات پراکنده و در اندازه‌های مختلف مورد بهره برداری قرارمی گیرند.

وی ادامه داد: پراکندگی قطعات اراضی کشاورزی میطلبد که هر چه بیشتر به بحث یکپارچه سازی اراضی پرداخته شود همچنین زمینه فعالیت تعاونی‌های تولید تقویت بشود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطر نشان کرد: امروزه پراکندگی قطعات زمین مانع اساسی راه پیشرفت و توسعه کشاورزی و جامعه روستایی است و یکپارچه سازی و یا هماهنگ نمودن فعالیت‌های کشاورزی مستلزم ایجاد تشکل‌ها و تعاونی‌های فعال است.

سپری با تاکید بر ایجاد تشکل‌هایی قوی، کارا و توانمند در بخش کشاورزی تصریح کرد: بالا بردن توان تولید در بخش کشاورزی با وجود قطعات خرد اراضی مستلزم یک عزم همگانی و توسعه تشکل‌های ویژه در بخش کشاوزی است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اساسی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی تقویت تشکل‌های مختلف است یاداورشد: تشکل‌های بخش کشاورزی استان در حوزه دام، طیور و زنبور عسل ایجاد و شایسته است در بخش‌های زراعت و باغبانی به این موضوع توجه شود.

سپری با بیان اینکه باید تشکل‌ها در بخش زراعت و باغبانی هم تقویت شوند و با قدرت بیشتری در بخش کشاورزی فعالیت کنند افزود: مهمترین مسئله برای توسعه در این بخش‌ها مشارکت خود کشاورزان و باغداران است که باید بیش از پیش پای کار باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان هدف اصلی تشکیل و تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی را افزایش بهره وری و کسب درآمد بیشتر برای بهره برداران دانست و تاکید کرد: معاونت بهبود تولیدات گیاهی برای احیای تشکل‌ها تلاش و مقدمات کار را فراهم نماید تا برای بهینه شدن ارقام و صادرات محصولات و سایر موارد مورد نظر در این بخش‌ها تسهیل ویژه ایجاد شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید