Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تا کنون قرارداد اجرای طرح جهش تولید دیم‌زارها در ۱۰۵ هزار و ۹۶۱ هکتار از اراضی این استان منعقد شده که این میزان ۵۶ درصد کل سطح ابلاغی است.

قرار داد اجرای جهش تولید دیم‌زارها در ۵۶ درصد اراضی کردستان منعقد شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمدفرید سپری رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، با اشاره به اینکه امسال نخستین سال از اجرای برنامه پنج ساله طرح جهش تولید در دیمزارها است، اظهار داشت: در سال زراعی جاری این طرح در سطح ۱۸۹ هزار هکتار اراضی دیم زیر کشت گندم، جو، نخود، دانه‌های روغنی و گیاهی این استان اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: در سه ماهه اول امسال کارشناسان پهنه بندی این استان اقدام به عقد قرارداد با بهره برداران اراضی تحت پوشش کرده‌اند که شامل ۹۴ هزار و ۲۲۰ هکتار گندم، ۱۰ هزار و ۳۵۰ هکتار اراضی جو، ۱۰۱ هکتار اراضی نخود و یک هزار و ۲۹۰ هکتار اراضی زیر کشت علوفه‌های دیم است.

سپری با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان متولی برنامه پنج ساله جهش تولید در دیم‌زارهای چهار استان کردستان، کرمانشاه، همدان و آذربایجان‌شرقی است، یادآور شد: کردستان در برنامه حدود ۶۳۰ هزار هکتاری این طرح بیشتری سطح را بین سایر مناطق داشته و طرح در ۱۰ شهرستان آن اجرایی خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: امسال ۱۴۳ هزار هکتار گندم، ۱۳ هزار هکتار جو، ۲۵ هزار هکتار انواع حبوبات، سه هزار هکتار دانه‌های روغنی و پنج هزار هکتار نباتات علوفه‌ای در این استان زیر پوشش این طرح می‌رود و مدیریت مزارع در مراحل کاشت، داشت و برداشت بر عهده کارشناسان این سازمان است.

وی یادآور شد: کارشناسان این سازمان در جریان اجرای این طرح موظف هستند به منظور انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع در کنار بهره‌برداران باشند و تمام اقدامات آنان را بر اساس این یافته‌ها هدایت کنند.

سپری گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش میزان تولید محصولات زراعی در مزارع دیم با اتکا به دانش‌ کشاورزی برای ارتقای امنیت عذایی کشور است و انتظار می‌رود کارشناسان پهنه در انتخاب اراضی پایلوت طرح به مسایلی همچون گزینش کشاورزان پیشرو، ارستفاده از ارقام جدید و پربازده، استفاده از کودهای پایه، تحقق کشاورزی حفاظتی، کشت مستقیم، انجام عملیات مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع توسط بهره برداران توجه داشته باشند.

 


 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید