Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: علیرغم تمام تفکراتی که در بین اذهان عمومی وجود دارد، میزان مصرف کود و سم در حوزه‌های مختلف کشاورزی در این استان نزدیک به صفر است.

مصرف کود حوزه کشاورزی کردستان تاثیری در کیفیت آب ندارد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمدفرید سپری، در ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه استانی سازگاری با کم آبی کردستان، اظهار کرد: شاید ورود کود و سم‌های مصرف شده در حوزه کشاورزی در بحث تغذیه‌گرایی سدها تاثیرگذار باشد اما با توجه به اینکه حجم مصرف این مواد در کشاورزی کردستان نسبت به میانگین کشور و حتی جهانی بسیار ناچیز است، نمی‌توان در کیفیت آب تاثیرگذار باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشترین میزان کشاورزی در استان نیز به صورت دیم صورت می گیرد، میزان مصرف منابع آبی در بحث کشاورزی نسبت به دیگر استان های کشور بسیار پایین است، علیرغم اینکه نسبت به بسیاری از استان‌ها میران بارندگی و روان آب داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: امروز کشاورزان ما خود راغب به استفاده از سم و کود شیمیایی نیستند و اگر این اتفاق رخ دهد تنها کشاورزان پیشرو آن را مصرف می‌کنند که عموم کود و سم مورد استفاده آنها نیز بیولوژیک است.

۱۸ میلیارد تومان برای حذف آلاینده‌های رودخانه‌ گاوه‌رود نیاز است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز در این جلسه بیان کرد: برای حذف آلاینده‌های رودخانه گاوه‌رود که بیشتر مربوط به باغات، صیفی‌جات و کشاورزی بوده، ۱۸ میلیارد تومان برآورد شده است.

شهرام ملکی میزان آلودگی رودخانه گاوه‌رود را ۳۶ درصد اعلام کرد و یادآور شد: باید روش کار در بخش‌‌های مختلف به ویژه آبزی‌پروری اصلاح شود و برای آینده سیاست‌گذاری کنیم تا مشکل آلایندگی منابع آبی استان به ویژه رودخانه‌های گاوه‌رود و آزاد رفع شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید