Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: طی چند سال گذشته سطح باغات استان افزایش چشم گیری داشته و اکنون سالانه ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در کردستان تولید می‌شود.

سالانه ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در کردستان تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمدفرید سپری، اظهار کرد: با تخصیص آب مورد نیاز برای تبدیل ۹۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم این استان به اراضی آبی توسط وزارت نیرو در سال گذشته، باغات کردستان نیز از این مهم بی بهره نبودند و شاهد ارتقای سطح باغات در این استان بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود میزان برداشت محصولات باغی استان پس از ثمر دهی درختان باغات تازه تأسیس، به صورت میانگین ۱۲ درصد افزایش یابد، افزود: این میزان شامل تولید ۵۵ هزار تُن انواع محصولات در باغ‌های جدید است که پیش بینی می‌شود پس از بهره‌وری کامل باغ‌ها میزان تولید سالانه محصولات باغی استان از ۴۰۰ هزار تُن فعلی به ۴۵۵ هزار تُن برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: با توجه به تمهیدات انجام یافته از جمله آبیاری تحت فشار، رعایت الگوی کشت درختان و ارقام بهسازی شده پیش بینی می‌شود در هر هکتار از باغات دیم ۶ تُن و در باغات آبی نیز ۱۰ تُن محصول برداشت شود.

سپری با بیان اینکه در طول چند سال گذشته سطح باغات دیم و آبی در این استان رشد حدود ۵۲ درصدی داشته است، یادآور شد: در سال ۹۲ حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی این استان باغات دیم و آبی بود که اکنون با اقدامات ترویجی و برنامه‌های حمایتی این سطح به ۴۷ هزار و ۶۴۱ هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه باغات دیم استان از هشت هزار هکتار به ۱۳ هزار و ۲۵۲ هکتار رسیده است، بیان کرد: باغات آبی نیز از سطح ۲۴ هزار هکتار به ۳۴ هزار و ۳۸۹ هکتار رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه توسعه باغات دیم استان در اراضی شیبدار یکی از راهکارهای اساسی در توسعه باغبانی است، گفت: بیش از ۲۵ درصد سطح و تولید محصولات باغی استان را باغات دیم به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید