Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان؛

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۶۳ واحد آسیب دیده بخش کشاورزی این استان، تسهیلات حمایتی کرونا مصوب دولت را دریافت کردند.

۶۳ واحد کشاورزی تسهیلات حمایتی کرونا را دریافت کردند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمد فرید سپری اظهار داشت: تاکنون ۲۱۳ واحد تولیدی در بخش کشاورزی استان برای دریافت ۱۲ میلیارد و ۱۶۵ میلیون تومان تسهیلات حمایتی کرونا در سامانه کارا ثبت نام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: کارشناسان این سازمان پس از بررسی، درخواست ۱۸۸ واحد را با ۱۰ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان تسهیلات مورد نیاز به بانک‌های عامل معرفی کرده اند که تاکنون تسهیلات مورد نیاز ۶۳ واحد به میزان سه میلیارد تومان پرداخت شده است.

سپری با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی در این استان ۴۸۳ واحد آسیب دیده بخش کشاورزی بر اثر گسترش شیوع ویروس کرونا را شناسایی کرده است، یادآور شد: ۴۴۱ واحد مرغداری گوشتی، پنج واحد مرغداری مادر گوشتی، یک واحد تولید ماهیان زینتی و ۱۳ واحد مرکز محصولات گلخانه‌ای سبزی، سیفی و مراکز تولید و عرضه گل و گیاهان زینتی و برخی دیگر واحدهای مرتبط با بخش کشاورزی از جمله این واحدها هستند.

وی با بیان اینکه واحدهای کشاورزی متحمل خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در این استان بیش از این میزان است اما این کسب و کارها در زیرمجموعه رسته‌های مورد حمایت دولت نیامده است، افزود: این زیربخش‌ها شامل واحدهای فعال در تولید گوشت قرمز و شیرخام بوده که در اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹ به علت کاهش تقاضای مصرف به همراه سایر واحدهای مشمول رسته چهاردهم متحمل خسارت شده‌اند.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.

میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تُن در سال برساند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید