Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه یک‌هزار و ۸۵۷ تن عسل طبیعی در زنبورستان‌های سطح استان توسط زنبورداران کردستانی تولید و روانه بازار می‌شود.

اشتغالزایی برای 5712 نفر  با تولید عسل در استان

 

به گزارشخبرنگار ایانا در استان کردستان، محمدفرید سپری، اظهار کرد: در طول خدمت دولت تدبیر و امید به مردم، تعداد زنبورستان های استان با رشد ۱۰۰ درصدی، تولید عسل با رشد ۸۰ درصدی و تعداد کلنی‌ها نیز با رشد ۵۷ درصدی مواجه شده است.

وی افزود: بر اساس نتایج آمارگیری سال گذشته بیش از ۲۵۶ هزار کندو در این استان وجود دارد که برای پنج هزار و ۷۱۲ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده و سالانه حدود یک هزار و ۸۵۷ تُن محصول نیز تولید و روانه بازار می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه توسعه زنبورداری از اهداف این سازمان در راستای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان است، ادامه داد: کردستان در سال ۱۳۹۲ دارای سه هزار و ۷۳۹ زنبورستان بود که این آمار اکنون به هفت هزار و ۴۸۹ مورد رسیده است.

سپری یادآور شد: تعداد کل کلنی‌های این استان در این مدت ۱۶۳ هزار کلنی بود که این آمار نیز با ۵۷ درصد رشد به ۲۵۶ هزار و ۷۴۹ مورد رسیده که در نتیجه آن میزان تولید عسل از یک هزار و ۳۰ تن ابتدای سال ۱۳۹۲ به یک هزار و ۸۵۷ تن در سال جاری رسیده است.

وی با بیان اینکه استحصال ژل رویال از محصولات جدیدی بود که در زنبورستان‌های استان تولید می‌شود، بیان کرد: زنبورداران برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ اقدام به تولید این محصول کردند که سال گذشته ۳۲۴ کیلوگرم ژل رویال تولید و در بازار عرضه شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه تولید گرده گل، بره موم، زهر زنبور عسل از دیگر فرآورده‌هایی است که برای اولین بار در این استان تولید شده است، گفت: این تولیدات شامل ۱۵۰ گرم زهر زنبور عسل، هفت هزار و ۶۶ کیلوگرم بره موم و ۲۵ هزار و ۶۷۰ کیلوگرم گرده گل است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید