Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مشترک آموزشی سه جانبه برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای بخش کشاورزی استان گفت: برنامه ریزی‌های آموزشی بازار محور و هدفمند تضمینی برای توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی است.

توسعه کشاورزی کردستان در گرو آموزش بازار محور است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمد فرید سپری در جلسه انعقاد تفاهم نامه همکاری سه جانبه، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، اداره کل فنی و حرفه و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اظهار کرد: مهمترین هدف این تفاهم‌نامه ارتقای مدرسان، همسان شدن استانداردهای آموزشی، یک فرمت شدن و هم تراز شدن سطح شرکت‌های فنی و مهندسی و مشاوره جهاد کشاورزی با مراکز فنی وحرفه ای است.

وی افزود: اجتناب از موازی کاری و آگاهی بخش به  دستگاه‌های آموزشی از فعالیت‌های یکدیگر، تدوین استاندارد لازم برای تعدادی از رشته‌های این بخش در سطح استان، اشتراک امکانات و منابع موجود برای بهره وری بیشتر دوره های آموزشی از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. 

سپری با اشاره به اینکه استان کردستان پایلوت آموزش‌های گلخانه شده یادآور شد: توسعه آموزش‌های کشاورزی و تدوین برنامه اجرایی آموزش های سه جانبه سالانه در سطح استان نقش پراهمیتی در توسعه و تحقق اهداف  بخش جهاد کشاورزی خواهد داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد : ۳۰ درصد اشتغال استان کردستان در  بخش کشاورزی بوده و از سوی دیگر ۳۷ درصد تولید ناخالص داخلی استان به نوعی وابسته به بخش کشاورزی است که می‌توان با به کارگیری دانش و مهارت و سرمایه کم در مدت زمان کوتاه برای ایجاد شغل و کار آفرینی در استان  اقدامات اساسی انجام داد. 

وی با بیان اینکه از ۲۷۷ دوره در سطح ملی در ۵۵ رشته آموزشی مشترک سازی استاندارد انجام شده است گفت: استانداردسازی عناوین می‌تواند کمک های فراوانی به بخش کشاورزی استان کند.

سپری در خصوص وظایف، تعهدات و اختیارات مشترک سه سازمان در این تفاهم نامه گفت: تشکیل ستاد ملی راهبری وکمیته های اجرایی، بازنگری در مجموعه مشاغل موجود، شناسایی و احصا مشاغل جدید در بخش کشاورزی، سنجش مهارت وصدور گواهینامه های مهارتی وصلاحیت حرفه ای مشترک از جمله این وظایف است.

وی اضافه کرد: از دیگر تعهدات همکاران این تفاهم نامه شامل تدوین برنامه های آموزشی مشترک ویژه بازآموزی مربیان کشاورزی، یکسان سازی عناوین و محتوای استانداردهای شغلی و آموزشی موجود، تهیه استانداردهای جدید و کدگذاری مشاغل وحرف بخش و ارزیابی و سنجش اثر بخشی برنامه‌های آموزش مهارتی بخش کشاورزی وپیگیری برای حمایت از مهارت آموزان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان یادآور شد: اجرای دوره‌های آموزشی بهره برداران در چهار چوب برنامه جامع آموزش مهارتی از سوی هر یک از سازمان ها به طور مستقل انجام می‌شود.

وی افزود: هزینه های اجرای دوره‌های آموزش مهارتی بهره‌برداران هر یک از سازمان‌ها ذیل برنامه جامع ازمحل اعتبارات و منابع سازمان مربوطه تامین و قابل پرداخت است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید