Iranian Agriculture News Agency

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان از خرید ۷۲ هزار و ۹۱۳ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان خبر داد و گفت: این میزان خرید گندم از ابتدای فصل برداشت (اول تیر تاکنون) نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته، ۹ درصد افزایش داشته است.

بیش از ۷۲ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کردستان خریداری شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، جمال صالحی، با اشاره به اینکه فصل برداشت و خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال گذشته یک هفته زودتر آغاز شد، اظهار داشت: بیشترین میزان خرید تضمینی گندم به ترتیب مربوط به شهرستان بیجار با ۲۶ هزار و ۷۲۸ تن، سقز با ۲۲ هزار و ۲۳۳ تن و کامیاران ۱۶ هزار و ۸۵۱ تن است.

وی با بیان اینکه کمترین میزان خرید گندم مربوط به شهرستان سروآباد با ۲۰ تن است، افزود: نخستین چک لیست مراکز خرید گندم استان در تاریخ ۱۰ تیر به بانک کشاورزی ارسال و اولین واریزی بهای خرید تضمینی گندم هم در شانزدهم همین ماه انجام شد.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان با اشاره به اینکه آهنگ خرید روزانه گندم در استان به حدود ۱۰ هزارتن رسیده است، اضافه کرد: در نخستین مرحله ۲۹۴ میلیارد و ۸۸۶ میلیون و ۹۵۲ هزار و ۷۰۱ ریال به حساب گندمکاران استان واریز شده است.

صالحی با اشاره به اینکه  ۹۰ مرکز در استان گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را خریداری می‌کنند، یادآور شد: تاکنون از این تعداد ۳۹ مرکز خرید گندم در استان فعال شده و مابقی مراکز از هفته جاری فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به ۲ میلیون تُن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید