Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی کامیاران

مدیر جهاد کشاورزی کامیاران با بیان اینکه برخی از کشاورزان پس از برداشت محصول گندم اقدام به سوازندن کاه و کلش مزارع خود می‌کنند، گفت: طبق قانون هوای پاک جمهوری اسلامی برای این اقدام ۶ ماه تا ۲ سال حبس تعیین شده است.

سوزاندن عمدی کاه و کلش مزارع ۲ سال حبس به همراه دارد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، بهرام کوشکی، اظهار داشت: هر سال برخی کشاورزان پس از برداشت محصول گندم، جو، کاه و کلش مزارع خود را آتش می‌زنند که علاوه بر وارد کردن آسیب‌های جبران ناپذیر به ساختار بیولوژیکی خاک، موجبات آلودگی محیط زیست را فراهم می‌کنند.  

وی با بیان اینکه عمل مذکور مستند به ماده ۲۰ از قانون هوای پاک جرم تلقی شده و مجازات مرتکب از ۶ ماه تا ۲ سال حبس است، اضافه کرد: سال گذشته تعدادی به دلیل آتش زدن کاه و کلش به دادگاه معرفی شدند که احکام صادره در برخی موارد با محکومیت حبس ۶ ماهه مرتکب همراه بود.

مدیر جهاد کشاورزی کامیاران از کشاورزان شهرستان خواست برای حفظ خاک و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی خود خودداری کنند.

کوشکی افزود: قانون هوای پاک شامل ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره، تیر ماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شده است. براساس ماده ۲۰ این قانون، سوزاندن بقایای گیاهی زمین های زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌ شود.

وی تاکید کرد: از کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی تقاضامندیم ضمن رعایت نکات ایمنی در طول برداشت محصولات زراعی گامی در دوستی با خاک و هوای پاک داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید