Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

سپری گفت: آثار و تبعات ویروس کرونا بر بخش کشاورزی استان نگران کننده است و احتمال می رود در بلند مدت صدمات جبران ناپذیری بر این بخش مولد و مهم اقتصادی استان وارد کند.

آثار و تبعات ویروس کرونا بر بخش کشاورزی نگران کننده است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، محمد فرید سپری در جلسه بررسی اثرات اقتصادی کرونا بر کسب و کارهای بخش کشاورزی که با حضور مدیر تعاون روستایی استان ، معاونین و مدیران ستادی و مسئولین اتحادیه های بخش کشاورزی برگزار شد اظهار کرد: بخش کشاورزی به نوعی در این چند سال اخیر در سطح کشور و استان رشد قابل توجه ای داشته و اکنون نوسانات پیش آمده در عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی و عدم تعادل در بازار، تولید کنندگان و بهره برداران بخش را متضرر کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع این ویروس و کاهش تقاضا در بازار برای خرید محصولات زود فساد پذیری چون گوشت قرمز،  مرغ، شیر، قارچ خوراکی و ... باعث خسارت جدی و ضرر و زیان به مرغداران، دامداران، تولید کنندگان قارچ،گلخانه داران بخصوص گلهای شاخه بریده و  .... شده است.

سپری ادامه این روند را نگران کننده دانست و تصریح کرد: اگر وضعیت موجود را مدیریت نکنیم و تاثیر منفی کرونا بر بازار محصولات کشاورزی ادامه داشته باشد، اختلال جدی در زنجیره های تولید به وجود خواهد آمد و در آینده نزدیک شاهد حذف دام های مولد وعدم جوجه ریزی و کاهش تولید در این بخش خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اذعان کرد:  تشکیل این جلسه به عنوان یک ضرورت برای بررسی مشکلات پیش آمده اقتصادی بخش کشاورزی از زمان شیوع بیماری کرونا است که مسائل به دقت جمع بندی و بررسی خواهد شد و نتایج و راه حل های برون رفت از این وضعیت به مدیران ارشد استانی و کشوری ارائه خواهیم داد.

وی  تشکلهای بخش کشاورزی را یک ظرفیت مناسب برای حل این مشکل دانست و تصریح کرد: برای مدیریت وضعیت پیش آمده باید  بیش از پیش تشکلها و تعاونی های بخش کشاورزی وارد میدان شوند و برای رونق بازار فروش محصولات کشاورزی کمک حال بخش دولتی باشند.

سپری تاکید کرد: رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس در بین پرسنل و بهره برداران بخش کشاورزی تابع دستورالعمل ها و مصوبات ستاد کرونا هستیم و خدمت رسانی به بهره برداران با سازوکارهای اندیشیده شده ادامه خواهد داشت.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:  این دستورالعمل ها در شبکه های اجتماعی در دسترس مخاطبان بخش کشاورزی استان کردستان قرار داده شده تا از خسارت های اقتصادی و نیز جانی این ویروس درامان بمانند.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت شبکه های پایش و پیش آگاهی در افزایش تولید به خصوص محصول گندم، باید به طرق مختلف مشکلاتی که به دلیل شرایط جدید بر عملکرد آنها تاثیر منفی داشته به نحوی جبران کرده تا خللی به تولید و کیفیت محصولات وارد نشود.

محمد فرید سپری اظهار کرد: باید راهکارهایی ارائه شود تا از ورشکستگی این رشته های شغلی پیشگیری شود و قبل از اینکه این اثرات در آینده تاثیری بر حذف دام های مولد و واحدهای تولیدی داشته باشد باید پیشنهادات عملی مطرح و به محض تصویب مراجع ذیصلاح آنها را اجرایی نموده و پیگیری کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید