Iranian Agriculture News Agency

زمزمه‌های خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن گندم در سطح استان خبر داد.

زمزمه‌های خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان

محمدصالح احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: در استان کردستان نزدیک به 598 هزار و 500 هکتار از اراضی زیر کشت گندم است و از این میزان 32 هزار و 500 هکتار گندم آبی و 557 هزار هکتار هم گندم دیم است.

وی ادامه داد: امسال بارندگی‌های خوبی در استان داشتیم و در کنار بارندگی کارهای مدیریتی از جمله تغذیه گیاهی، تامین کودهای شیمیایی ازته، پتاسه و فسفاته در پاییز و بهار، همچنین کار مبارزه با علف‌های هرز در 230 هزار هکتار و مبارزه با سن غلات در دو مرحله سن مادر و سن پورگی در حدود 490 هزار هکتار انجام شده است.

وی افزود: همچنین عملیات محلول پاشی کودهای NPK واسید امینه و سولفات پتاسیم در سطح 146 هزار هکتار از مزارع گندم انجام شده و کودهای اسید آمینه و سولفات پتاسیم  وNPK به میزان ۲۴۶ هزار لیتر توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در طرح جهش تولید به‌صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به تمام این موارد و اقدامات انجام شده، پیش‌بینی می‌شود یک میلیون تن خرید گندم مازاد بر نیاز استان توسط 82 مرکز خرید از جمله تعاون روستایی، سیلوهای دولتی و بخش‌های خصوصی و کارخانجات آرد داشته باشیم.

به گفته وی، تاکنون 420 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.

احمدی توضیح داد: امسال نزدیک به دو هزار و 500 دستگاه کمباین دروگر بومی و مهاجر کار برداشت مزارع گندم را انجام می‌دهند.  29 اکیپ بخش خصوصی و دولتی کار نظارت بر کمباین‌ها را به عهده دارند.

وی گفت: قیمت پایه هر کیلو گندم 15 هزار و 234 تومان محاسبه شده است. این رقم 11 هزار و 500 تومان تعیین شده و با یارانه کاشت و کود که برای کشاورزان در نظر گرفته شده، این رقم به 15 هزار تومان رسیده است.

محمدصالح احمدی یادآور شد: برداشت از اوایل تیرماه آغاز شده و تا اوایل شهریورماه ادامه دارد. بیشترین خرید در شهرستان‌های بیجار 105 هزار تن و سقز 100 هزار تن بوده است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود یک میلیون تن خرید گندم از کشاورزان داشته باشیم و امسال مقام دوم کشوری را به خود اختصاص دهیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید