Iranian Agriculture News Agency

امنیت غذایی از اولویت‌های مهم کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: براساس برآورد انجام شده ارزش محصولات تولیدی کشاورزی استان در سال زراعی جاری حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان است.

امنیت غذایی از اولویت‌های مهم کشور
به گزارش خبرنگار ایانا در کردستان، پیمان اسکندری روز چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی مباحث امور اراضی کشاورزی استان که با حضور رئیس کل دادگستری استان در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان در سنندج تشکیل شد، بیان کرد: از مجموع ارزش محصولات کشاورزی استان ۱۵ هزار میلیارد تومان آن مربوط به گندم است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون افزون بر ۲۱۷ هزار تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان در استان خریداری شده است، افزود: با پرداخت بهای خرید تضمینی گندم دیگر حوزه‌های اقتصادی استان هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان امنیت غذایی را از اولویت‌های مهم کشور خواند و ادامه داد: کردستان با توجه به ظرفیت‌هایی که در بخش کشاورزی دارد مورد توجه ویژه برنامه‌ریزان کشور در راستای تامین امنیت غذایی است.

اسکندری یادآور شد: سال گذشته ظرفیت سردخانه‌ای و انباری استان دو برابر سال‌های قبل از آن شد به گونه‌ای که ظرفیت سردخانه‌ای از ۳۵ هزار تن به ۷۵ هزار تن رسید.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های کشاورزی استان پایین بودن سطح اراضی آبی است، گفت: ۱۶ هزار هکتار از اراضی پایاب رودخانه‌های مرزی جزو طرح‌های مهم استان است که در هفته دولت امسال دو هزار و ۷۰۰ هکتار آن در شهرستان مریوان به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: زمین در استان از کالایی تولیدی به سرمایه‌ای تبدیل شده و همین مشکلاتی را برای حوزه کشاورزی ایجاد کرده است.

اسکندری صدور اسناد و رفع تداخلات اراضی کشاورزی را از جمله مطالبات کشاورزان استان خواند و افزود: برای برنامه‌ریزی و بازاریابی محصولات کشاورزی نیاز به بانک اطلاعاتی داریم که با صدور اسناد می‌توانیم به این مهم دست پیدا کنیم .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید