Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون تن گندم در استان خرید تضمینی شود که این رقم در استان بی‌سابقه است.

پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان
به گزارش خبرنگار ایانا در کردستان  پیمان اسکندری ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی مباحث امور اراضی کشاورزی استان کردستان در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: میانگین بارندگی امسال در کردستان ۴۷۵ میلی‌متر بود که در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: زحماتی که همکاران در حوزه اجرا و تحقیقات کشیده‌اند امسال شاهد یک اتفاق و رکورد تاریخی در برداشت گندم خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان دامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون تن گندم در استان خرید تضمینی شود که این رقم در استان بی‌سابقه است.

اسکندری همچنین از پیش‌بینی تولید 3.2 میلیون تن در سایر محصولات کشاورزی در کردستان خبر داد و گفت: با تحقق تولید 3.2 میلیون تن محصول کشاورزی نسبت به سال قبل 400 هزار تن افزایش تولید محصول را در استان خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه چهار ساله که در جهاد کشاورزی تدوین شده میزان تولید محصولات کشاورزی تا سال 1406 به 4.3 میلیون تن می‌رسد.

وی افزود: این اعداد و رقم بیانگر این است که در حوزه تولید ثروت و اشتغالزایی در استان کردستان در بخش کشاورزی اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان بیان کرد: در حدود 60 هزار میلیارد تومان ارزش محصولات کشاورزی را پیش‌بینی کرده‌ایم که حدود 15 هزار میلیارد تومان آن مربوط به گندم است.

اسکندری گفت: این رقم ارزش در بخش کشاورزی قطعا سایر بخش‌ها از جمله مسکن، سرمایه‌گذاری و اشتغال و غیره را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: کردستان در تحقق سیاست‌های نظام و تاکیدات مقام معظم رهبری در امنیت غذایی نقش کلیدی دارد و می‌تواند در این عرصه نقش‌آفرین باشد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه صنایع تبدیلی در استان اضافه کرد: تقریبا ظرفیت‌های سردخانه و انبار در استان دو برابر افزایش داشته است.

به گفته وی، 35 هزار تن ظرفیت انبار و سردخانه محصولات کشاورزی در استان وجود داشت که 40 هزار تن به این میزان در سال‌جاری اضافه شده است.

اسکندری خاطرنشان کرد: به همت مسئولان و پیگیری‌ها 16 هزار هکتار اراضی دیم استان به آبی تبدیل شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در مورد یکی از منابع پایه کشاورزی که خاک و زمین است، گفت: زمین کالایی تولیدی است اما در کردستان به یک کالای لوکس سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

اسکندری گفت: در حال حاضر اطلاعات کامل و جامعی از میزان اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در استان وجود ندارد که امیدواریم با اجرای کامل پروژه رفع تداخلات به این اطلاعات دست پیدا کنیم.

وی یادآور شد: در حوزه صدور سند مالکیت اراضی باید یک عزم جدی استانی در بین مجموعه‌های مختلف و متولی در این حوزه شکل بگیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید