Iranian Agriculture News Agency

ظرفیت تولید سالانه شیر خام در استان دویست و شصت هزار تن است

ظرفیت تولید سالانه شیر خام در استان دویست و شصت هزار تن است
 
 به گزارش خبرنگار ایانا از  کردستان، استان  کردستان با داشتن جمعیت دامی و وجود مراتع غنی، در زمینه تولید شیر دارای ظرفیت فراوانی است و همین هم منجر به سرمایه گذاری‌هایی در این بخش شده است؛ به گونه‌ای که ۱۲ کارخانه فرآوری محصولات لبنی در استان با ظرفیت اسمی ۱۹۳ هزار تن راه‌اندازی شد.

هم اکنون ۲ کارخانه فرآوری محصولات لبنی در شهرستان کامیاران، ۲ واحد در قروه، یک واحد در بانه و یک واحد هم در سنندج دیگر فعال نیستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ظرفیت تولید سالانه شیر خام در این استان را ۲۶۰ هزار تن خواند و بیان کرد: ۳۵ هزار و ۱۲۱ راس گاو اصیل، ۹۴ هزار و ۲۷۱ گاو دورگ و ۵۵ هزار و ۴۵۴ گاو بومی در استان وجود دارد.

محمد بیانی تعداد بهره‌برداران دامپروری استان را ۸۵ هزار نفر اعلام کرد و افزود: تعداد واحدهای صنعتی فعال پرورش گاو شیری این استان ۷۴ واحد به ظرفیت ۶ هزار و ۵۴۰ راس و تعداد واحدهای نیمه صنعتی فعال گاو پرورش گاو شیری یک هزار و ۲۹۸ واحد به ظرفیت ۱۰ هزار و ۲۲۵ راس است.

وی بیان کرد: سرانه تولید شیر خام در کردستان ۱۵۴ کیلوگرم و سرانه مصرف آن هم ۹۵ کیلوگرم است.

میزان سرانه اعلام شده تولید و مصرف شیر این استان نشان می‌دهد که مازاد تولید این محصول وجود دارد که گفته شده بیشتر آن روانه کارخانجات شیرخشک می‌شود.

به گفته معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم اکنون ۳۰ مرکز جمع آوری شیر خام در استان روزانه به طور میانگین ۳۵ تن شیر خام را به کارخانجات صنایع لبنی تحویل می‌دهند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید