Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خبرداد:

توزیع رایگان تخم نوغان در سه شهرستان کردستان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان از توزیع رایگان تخم نوغان در سه شهرستان کردستان خبرداد.

توزیع رایگان تخم نوغان در سه شهرستان کردستان

به گزارش خبرنگار ایانا از کردستان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تخم نوعان در راستای توسعه نوغان‌داری به‌طور رایگان در شهرستان‌های سنندج، کامیاران و بانه توزیع شد.

محمد بیانی افزود: چندین کلاس ترویجی و آموزش نوغان‌داری از ابتدای سال جاری تاکنون به‌منظور شناسایی افراد علاقه‌مند و ترغیب به فعالیت بیشتر در این حوزه برگزار شده است.

وی اضافه کرد: ۱۰ جعبه تخم نوغان به‌منظور توسعه نوغان‌داری، تشویق و ترویج این حرفه در اختیار ۱۳ بهره‌بردار با هدف کمک به معیشت و توان‌افزایی ساکنان روستاها به‌ویژه زنان روستایی قرار داده شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه عمده مشکل این حوزه نبود توتستان‌های بزرگ و متراکم در سطح استان است، افزود: تولید نهال توت اصلاح شده، واگذاری اراضی ملی به افراد آموزش دیده و علاقمند در قالب تعاونی و صندوق‌های خرد زنان با هدف ایجاد توتستان‌های متراکم در استان و پیگیری صنایع تکمیلی وابسته به این حرفه برای تبدیل پیله به نخ ابریشم از جمله برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان است.

بیانی ادامه داد: حدود ۴۵ روز زمان نیاز است تا تخم‌های کوچک و سیاه رنگ نوغان ثمربخش و به پیله‌های ارزشمند ابریشم تبدیل شوند و به‌عنوان فعالیت اقتصادی جانبی در کنار کشاورزی و باغداری رونق بخش معیشت روستاییان باشد.

وی با بیان اینکه در هر جعبه نوغان سفارشی ۲۷ هزار تخم نوغان وجود دارد، افزود: برای پرورش نوغان به ۲۵ مترمربع فضا و حدود ۸۰۰ کیلوگرم برگ توت نیاز است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان بیان کرد: با توجه به میانگین تولید ۲۰ کیلوگرم پیله‌تر از هر جعبه تخم نوغان در سال‌های گذشته در استان، انتظار می‌رود تولید ابریشم سال جاری در سطح استان به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم برسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید