Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

۹۳ درصد واحدهای مرغداری کردستان فعال است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۹۳ درصد واحدهای مرغداری استان با ظرفیت تولید ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در دوره، فعال هستند.

۹۳ درصد واحدهای مرغداری کردستان فعال است
به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان،  فرزاد معاونی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان  در نشست هم اندیشی بررسی وضعیت جوجه ریزی واحدهای مرغداری استان کردستان اظهار داشت: ۷۶۴ واحد مرغداری با ظرفیت تولید سالانه ۱۵ میلیون قطعه در دوره و ۶۰ میلیون قطعه در استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال جاری شاهد افزایش جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری استان بودیم ولی در سه ماهه تابستان تولید آن کاهش پیدا کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: مهرماه امسال میزان جوجه ریزی نسبت به مهر سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافت که با توجه به تاثیر قدرت خرید مردم، عرضه و تقاضا در بازار نامتعادل شد.

معاونی با اشاره به اینکه میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۶ درصد کاهش یافت، افزود: در ۱۵ روز اخیر هم قیمت مرغ از میزان مصوب آن هم کمتر شده و همین موضوع، منجر به ضرر و زیان به مرغداران استان شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در راستای حمایت از مرغداران، شرکت پشتیبانی امور دام استان اقدام به خرید تضمینی مرغ از مرغداران کرده است.

معاونی از جمله اقدامات مهم و تاثیرگذار در صنعت طیور استان را گازرسانی به واحدهای مرغداری خواند و گفت: میانگین کشوری گازرسانی به واحدهای مرغداری ۳۵ درصد و این میزان در کردستان ۹۳ درصد است.

وی اظهار  کرد: میزان سرمایه گذاری برآورد شده در صنعت طیور استان هم ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و میزان اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم آن هم ۱۴ هزار نفر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه ۱۷ واحد پرورش مرغ گوشتی هم در استان با ظرفیت ۴۹۰ هزار قطعه در استان وجود دارد، افزود: ۱۷ کارخانه خوراک طیور و هفت کشتارگاه صنعتی طیور هم به ظرفیت ۱۸ هزار قطعه در استان وجود دارد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید