Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با توجه به تنش‌های جوی و دمای بالای هوا زارعان استان هرچه سریع‌تر با مشورت کارشناسان سازمان اقدام به مبارزه با سن غلات و علف‌های هرز کنند.

کشاورزان کردستان نسبت به مبارزه با آفت سن اقدام کنند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کردستان، فریدون حامدی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان  اظهار کرد: کشاورزان استان با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی و یا کلینک‌های گیاه پزشکی سم مناسب را برای  مبارزه با علف‌های برگ پهن و نازک برگ تهیه و در اسرع وقت اقدام به سم‌پاشی کنند.

وی افزود: علف‌های هرز علاوه بر جذب رطوب خاک و مواد غذایی، می‌تواند منبعی برای آفات و بیماری‌ها در مزارع گندم و جو باشند.

حامدی گفت: بیش از ۶۳۰ هزار هکتار از اراضی استان کردستان در سال جاری زیرکشت گندم و جو قرار گرفته است که۹۰ درصد این اراضی بصورت دیم کشت شده است و در حال حاضر اکثر مزارع گندم و جو استان در مرحله پنجه قرار دارند. 

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: بهترین زمان برای کنترل موثر آفت سن گندم در این مرحله (سن بصورت مادر )می‌باشد  و توصیه بر این است که قبل از تخم ریزی ابن آفت و تکثیر آن سمپاشی انجام شود.

حامدی افزود: برای کنترل علف‌های هرز نیز تا مرحله بند دوم ساقه گندم فرصت سمپاشی در مزارع وجود دارد.

احتمال طغیان سن درمزارع گندم و جو کردستان

وی ادامه داد: با توجه به پایش‌هایی که کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در مزارع گندم و جو انجام داده‌اند، احتمال طغیان سن در مزارع گندم و جو استان پیش‌بینی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: کشاورزان با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی استان نسبت به مبارزه با سن غلات اقدام کنند.

حامدی تصریح کرد: باید سم پاشی مزارع گندم و جو برای جلوگیری از تخم‌ریزی سن مادر و طغیان سن در زمان مناسب و با مشورت کارشانسان و تخصصین صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: دمای بالای هوا در این مدت باعث افزایش جمعیت سن شده و باید کنترل سن غلات در مرحله سن مادر از اولویت های زارعان استان باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید