Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه گفت: این شهرستان دارای ۳۹ واحد انبار فنی سردخانه‌ ای است که این انبارها ظرفیت نگهداری حدود ۳۵ هزار تن سیب زمینی را دارد.

ظرفیت نگهداری ۳۵ هزار تن سیب زمینی در سردخانه های شهرستان قروه

 

به گزارش ایانا در کردستان، عبدالله عبدالملکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه با اشاره به اینکه سردخانه شهرستان قروه تا حدودی ظرفیت تامین سیب زمینی قابل مصرف داخل و خارج از استان در سایر فصل ها را دارد، افزود:ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری مانند کارخانه های تولید چیپس، خلال سیب زمینی، نشاسته و غیره؛ علاوه بر اشتغالزایی در سطح گسترده، باعث کاهش خام فروشی و همچنین صادرات محصولات به دست آمده از سیب زمینی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه خاطرنشان شد: تحقق این ظرفیت نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت دستگاه های متولی است.

عبدالملکی علت خشکسالی دشت های قروه و چهاردولی را استحصال بی رویه آب، کمبود بارندگی و نبود تناسب میان تغذیه مصنوعی با برداشت منابع آبی عنوان کرد و تصریح کرد:محدودیت منابع آبی، حفظ کیفیت خاک و پایداری منابع آب و خاک از مهمترین دغدغه های ۱۷ هزار و ۲۴۰ کشاورز و بهره بردار قروه ای است.

وی مجموع اراضی زیر کشت شهرستان قروه را ۱۷۰هزار هکتار عنوان کرد و یادآور شد: ۲۷ هزار هکتار آن آبی و ۱۴۳ هزار هکتار دیگر دیمی است.در شهرستان قروه افزون بر ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ وجود دارد که در سال‌های بدون حوادث غیرمترقبه حدود ۲۱ هزار تن محصول باغی تولید می کنند.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قروه با اشاره به ۳۰۰ هزار واحد دامی، حدود ۷۰ هزار کندو زنبور عسل و حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در سال اظهار کرد: مجموع تولید دام و طیور شهرستان سالیانه حدود ۵۱ هزار تن برآورد می شود.

عبدالملکی عنوان کرد: در سال زراعی گذشته ۴۱۰ هزار تن محصولات زراعی تولید شده است.عمده محصولات زراعی و تولیدی این شهرستان شامل سالانه ۹۵ هزار تن گندم، هفت هزار و ۸۰۰ تن جو و ۱۳۸ هزار تن سیب زمینی است.

وی تاکید کرد: در سال جاری نیز سه هزار و ۴۶۸ هکتار زیر کشت سیب زمینی رفته است که ۱۳۸ هزار و ۴۵۰ تن از آن برداشت می شود، متوسط برداشت ۳۹ هزار و ۹۲۰ کیلوگرم در هر هکتار است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید