Iranian Agriculture News Agency

مدیر آب،خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه نیمی از قنات های این استان خشک شد گفت :با توجه به بحران خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی امکان هیچ‌گونه عملیات اجرایی برای احیای این قنات ها وجود ندارد.

مرگ تدریجی قنات ها در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، غلامرضا ذاکری با بیان اینکه نیمی از 841 قنات‌ استان خشک شده‌اند، گفت: امکان هیچ‌گونه عملیات اجرایی برای احیای آن‌ دسته از قنات‌هایی که کامل خشک شده‌اند وجود ندارد، اما می‌توان با لایروبی زمینه افزایش آبدهی قنات‌هایی که کم‌آب شده‌اند را فراهم کرد.

مدیر آب، خاک و امور فنی مهندسی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: در سه سال گذشته با اعتبار حدود ۶ میلیارد تومان، ۱۰۰ رشته قنات در استان لایروبی شده و امسال هم لایروبی ۱۳۰ رشته قنات با اعتبار مصوب ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در حال اجراست.

ذاکری با بیان اینکه نوع بارش در جریان داشتن قنات‌ها تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: در صورتی که بارش از نوع برف باشد، به‌صورت مداوم و در طول تابستان قنات جریان خواهد داشت و از این طریق مفید است، بنابراین اگر بارش‌های زمستانه امسال از شرایط بهتری برخوردار باشد، امید است قنوات خشکیده احیا شوند.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی استان ادامه داد: با توجه به شرایط موجود و به دلیل افت سطح آب‌های زیرزمینی و کاهش سطح ایستایی آب، بعد از آبدهی قنات‌هایی که خشک شده‌اند، می‌توان مرمت، بازسازی یا احیا کرد و سطح ایستایی قنات را تغییر داد، به این معنا که سطح ایستایی آب، به میزان بارش‌ها و ذخیره آب‌های زیرزمینی بستگی دارد که از این طریق سطح ایستایی آب افزایش و در مسیر قنات جریان پیدا می‌کند.

یادآوری می‌شود؛ قدیمی‌ترین قنات چهارمحال و بختیاری با قدمت بیش از یک هزار سال، قنات لقدنبه در شهر سامان و طولانی‌ترین قنات به طول هفت کیلومتر مربوط به قنات سفیددشت است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید