Iranian Agriculture News Agency

مدیر امورباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت :سطح زیرکشت گیلاس استان حدود ۷۲۵ هکتار است که از این میزان ۲۸۰ هکتار بارور و مابقی به صورت نهال است، پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۵۰۰ تن گیلاس از این سطح برداشت انجام شد.

پیش بینی تولید یک هزار و 500 تن گیلاس در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: عمده ارقام کشت شده گیلاس در استان رقم قاهری، تک‌دانه مشهد و زرد دانشکده است.

وی ادامه داد: مساحت زیر کشت آلبالو در چهارمحال و بختیاری نیز ۱۹۵ هکتار بوده که از این میزان ۱۵۰ هکتار بارور و مابقی نهال است، پیش‌بینی می‌شود که از این سطح حدود ۸۰۰ تن آلبالو برداشت شود.

شیرانی عنوان کرد: ارقام عمده آلبالو کشت شده در سطح چهارمحال و بختیاری رقم گیسی، سیلانی و رقم بوترمو است، همچنین رقم آلبالو ترش محلی نیز در استان وجود دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در استان ۶۸۰ هکتار نیز زیر کشت زردآلو رفته که از میزان ۶۰۱ هکتار بارور و مابقی به صورت نهال است، همچنین حدود ۳۰۰۰ تن تولید زردآلو در استان پیش‌بینی می‌شود و رقم‌های عمده مورد کشت نیز ملایری، تخم‌گردی و خیاری هستند.

وی یادآور شد: حدود ۴۰ درصد از تولید محصول گیلاس، زردآلو و آلبالو برای مصرف در چهارمحال و بختیاری باقی می‌ماند و مابقی به استان‌های همجوار مانند اصفهان فرستاده می‌شود، همچنین زردآلو به صورت خشک و برگ زردآلو و لواشک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیرانی خاطرنشان کرد: دو عامل سرمازدگی و خشکسالی منجر به کاهش حدود ۲۰ درصدی تولید گیلاس، آلبالو و زردآلو در چهارمحال و بختیاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید