Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این خبر افزود: خاک علاوه بر حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی توانایی ذخیره آب درون خود و جلوگیری از وقوع سیلاب را دارد.

خاک بستری برای حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، عطاالله ابراهیمی با اشاره به اهمیت خاک اظهار داشت: خاک سبب می‌شود که بارش‌های رگباری مناطق مختلف کشور به‌سرعت تبدیل به سیل و از دسترس خارج نشود و هر چه خاک غنی‌تر باشد امکان نفوذ و جذب آب بیشتر می‌شود و در نتیجه می‌توانیم از یک سفره زیرزمینی و آبخوان مناسب برخوردار باشیم.

وی گفت:کشور ما سه برابر متوسط جهانی تبخیر دارد بنابراین اگر بخواهیم آب را صرفاً از طریق سدسازی ذخیره کنیم بخش زیادی از آن را از طریق تبخیر از دست می‌دهیم در حالی‌که با حفاظت از خاک می‌توانیم آب را در سفره های زیر زمینی نگهداری کنیم و منابع آبی بیشتری در دسترس داشته باشیم.

 عطاءالله ابراهیمی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه خاک در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار سخت ساخته می‌شود و اولین تهدید آن، فرسایش است افزود در کشور حدود ۱۶.۷ تن در هکتار در سال خاک از دست می‌دهیم همچنین ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی و ۳۲ میلیون هکتار تحت فرسایش بادی قرار دارند بنابراین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم کنترل فرسایش خاک و هدر رفت آن از بالا دست حوضه‌های آبخیز مناطق کوهستانی و زراعی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه‌های نادرست دفن زباله را باعث آلودگی خاک  دانست و افزود: این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

 عطاءالله ابراهیمی خاطر نشان کرد: برای حفظ خاک باید از بالادست حوضه‌های آبخیز عملیات حفظ خاک انجام شود واین عملیات چند شیوه دارد که اولین و مهمترین آن حفظ پوشش گیاهی در اراضی شیبدار است در واقع پوشش گیاهی در این اراضی کمک می‌کند که هنگام بارش باران ذرات خاک شسته نشوند و فرسایش خاک اتفاق نیفتد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت:از دیگر اقدامات حفظ خاک می‌توان به عملیات مکانیکی مانند سدهای کوتاهی که برای کنترل رسوب و فرسایش طراحی می‌شوند، اشاره کرد. از عملیات بیومکانیکی نیز برای حفظ خاک استفاده می‌شود که پوشش گیاهی را تقویت و فرسایش را کنترل می‌کند.

ابراهیمی افزود: سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می‌شود. از این رو سدهایی که با هزینه‌های بسیار زیاد در کشور ساخته می‌شود با بی‌توجهی به موضوع آبخیزداری و حفاظت خاک، پر از رسوب و خاک می‌شوند بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات سازمان جنگل‌ها برای انجام پروژه‌های آبخیزداری شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید