Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بخیاری گفت: براورد می شود در سال آینده ۱۲۵ هزارتن گندم تولید شود.

 125 هزار تن گندم در چهارمحال و بختیاری برداشت می شود

حمیدرضا دانش در گفتگو با خبرنگار ایانا در شهرکرد گفت: کشت پائیزه محصولات کشاورزی در استان ما از دهه اول شهریورماه و با کشت کلزا آغاز می‌شود که تاکنون در بیش از هفت هزار هکتار کشت کلزا انجام شده و بذر، کود و سم مورد نیاز تهیه و به کشاورزان تحویل داده شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در کشت پائیزه در استان محصولات گندم، جو و کلزا کشت می‌شود، افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت جو آبی ۱۰ هزار هکتار و جو دیم  ۱۷ هزار هکتار است که بذر آن تهیه و قیمت هر کیلوگرم بذر اصلاح شده جو آبی سه هزار و۵۰۰ تومان و جو دیم سه هزار و ۳۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: سطح زیر کشت گندم آبی در استان ۲۰ هزار هکتار و گندم دیم ۳۸ هزار هکتار است که تا پایان آبان ماه این محصولات کشت می‌شوند.

دانش عنوان کرد: قیمت هر کیلوگرم  بذر اصلاح شده گندم دیم سه هزار و ۷۰۰ تومان و گندم آبی  سه هزار و ۹۰۰ تومان است و خرید این محصول برای سال آینده تضمینی و با قیمت چهار هزار تومان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان خاطرنشان کرد: مصرف گندم در استان حدود۱۰۰ هزار تن در سال است که برآورد تولید گندم ما در استان ۱۲۵ هزار تن است همچنین تولید جو در استان ۵۵ هزار تن است.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده یک هزار تن کلزا تولید شود که قیمت پیشنهادی خرید تضمینی سال آینده حدود ۱۰ هزار تومان است.

دانش با بیان اینکه بهترین تاریخ کشت جو از ۱۵ تا ۲۵ مهرماه است، افزود: در کشت گندم باتوجه به منطقه‌ سرد یا معتدل توصیه می‌شود در مناطق سرد تا ۱۰ آبان و در مناطق معتدل مانند لردگان و خانمیرزا تا ۲۵ آبان‌ماه کشت انجام شود‌.

کشاورزان حتی‌المقدور از بذرهای اصلاح شده استفاده کنند

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان توصیه کرد: کشاورزان حتی‌المقدور از بذرهای اصلاح شده استفاده کنند و در غیر این صورت از بذرهای ضدعفونی شده استفاده شود و بدون ضدعفونی کشت را انجام ندهند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۶۰۰ تن بذر اصلاح شده جو و بیش از ۲ هزار تن بذر اصلاح شده گندم تهیه شده هم‌چنین کود مورد نیاز نیز آماده توزیع است و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های خدماتی حمایتی‌ شهرستان‌ها نسبت به دریافت بذر اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید