Iranian Agriculture News Agency

تلفیق تکنولوژی و تجربه :

باغدار نمونه استان چهارمحال و بختیاری گفت: کلکسیون میوه های سردسیری دنیا در 180 هکتار از باغات سامان کاشته و به بار نشسته شده است.

کلکسیون 800 رقمی نهال در چهارمحال بختیاری

عبدالله کبیری باغدار نمونه در چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار ایانا در شهرکرد اظهار کرد: 800 رقم میوه در 180 هکتار  از باغات چهارمحال و بختیاری کاشته ام که 300 رقم آن میوه های خارجی است .

وی تصریح کرد : 80 نمونه هلو، 60 نمونه گلابی، 80 رقم گردو، 23 رقم بادام را در این باغ میکارم که نمونه این میوه ها را از آمریکا، شیلی، نیوزلند، استرالیا، کره، چین و ترکمنستان  آورده ام.

کبیری  با اشاره به اینکه همه میوه‌های سردسیری سراسر دنیا را در این استان توانسته‌ام بیاورم گفت: در دنیا همه جور میوه را نمی‌توان یک جا جمع کرد اما من توانستم کلیه این میوه ها را در یک باغ بکارم و تا کنون نیز موفق بوده ام.

وی با اشاره به اینکه اگر امکانات وجود داشته باشد همه این میوه ها را در سراسر ایران پخش میکنم عنوان کرد: پرورش دادن برخی از میوه ها روش های خاص خود را دارد که باید با حوصله تمام آن‌ها را انجام داد.

کبیری با اذعان بر اینکه 10 میوه برتر دنیا را توانسته ام در این باغ بکارم گفت: با تحقیقات کامل بر روی میوه ها و در نظر گرفتن شرایط آب و هوا و بسیار حساب شده تمامی این میوه ها را وارد استان کرده ام.

وی با اشاره به اینکه انبار داری میوه ها بسیار مهم است گفت: ما تا کنون نگه داری  ظرفیت 250 کیلو سیب را در انبار داریم .

کبیری با اشاره به اینکه باید مدیریت کنیم که همه میوه ها هم زمان با هم نرسند گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که در تمام طول سال میوه های مورد نیاز را بتوانیم به بازار ارائه دهیم .

وی با تاکید بر اینکه اکثر میوه ها ی ما ارگانیک هستند گفت: برای جلوگیری از کنترل آفات میوه ها را سم پاشی می کنیم و از کودهای شیمیایی کمتر استفاده می کنیم.

کبیری با یادآوری بر اینکه محصولات بادام و گردو ما به هند و امارات صادر می شود اظهار کرد: سالانه 20 تن بادام ، 8 تن گردو به هند و امارات صادر می شود.

وی بزرگترین معضل باغات منطقه را دلال ها دانست و تشریح کرد: محصولات ما به طور مستقیم به دست مصرف کننده نمی رسد و متاسفانه با چندین واسطه این محصول به بازار ارائه می شود و همین موجب شده افزایش قیمت در بازار به چشم بخورد.

صرفه اقتصادی گردو نسبت به سایر میوه ها قابل قیاس نیست

این باغدار سامانی گفت: محصولات گردو هر سال نسبت به سال های گذشته افزایش بیشتری دارد و به همین خاطر صرفه اقتصادی گردو نسبت به سایر محصولات بیشتر است.

کبیری یادآور شد: برای جلوگیری از هدر رفت آب از مالچ های کشاورزی استفاده می کنیم که از این طریق مدت زمان آبیاری را پایین می اورد و این مالچ های کشاورزی برای هر درخت 1300 تومان هزینه دارد.

وی با تاکید بر اینکه بادام مامایی چهارمحال و بختیاری گران ترین و مرغوب ترین نوع بادام است گفت: تنها بادامی که به کشورهای خارجه صادر می شود بادام مامایی استان چهارمحال و بختیاری است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید