Iranian Agriculture News Agency

سه روش مقابله با سرمازدگی در باغات شهرستان سامان طراحی شد.

 روش‌های مقابله با سرمازدگی در باغات سامان طراحی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، مهراد قطره معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: برای نخستین بار سه روش مهار و جلوگیری از سرمازدگی باغات در شهرستان سامان طراحی و به صورت آزمایشی در برخی باغات اجرا شد.

او افزود: در این باغات اجرا شده نتیجه‌بخش بوده است و می‌توان با تولید انبوه این دستگاه‌ها، آن را در اختیار کشاورزان قرار داد.

قطره اضافه کرد: چاهک معکوس یکی از این روش‌هاست که برای شب‌هایی که وارونگی دما وجود دارد در ارتفاع شش متری، هوای گرم را از سطوح بالاتر به پایین‌تر هدایت می‌کند.

او، هزینه ایجاد این چاهک معکوس برای هر هکتار از باغات را حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: برای هر هکتار یکی از این چاهک‌ها لازم است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری، استفاده از پلار باغی نوعی مشعل گازوئیلی را از دیگر روش‌های جلوگیری از سرمازدگی باغات برشمرد و ادامه داد: این مشعل گازوئیلی با تولید گرما و انتشار آن در چهار جهت باغ می‌تواند دمای هوا را تا چند درجه افزایش دهد.

قطره افزود: برای هر هکتار باغ یک یا دو مشعل کافی است و در مواقعی که با سرمازدگی تششعی وجود داشته باشد، کارایی دارد.

او، استفاده از المنت‌ها یا بخاری‌های کوچک را روش سوم بیان کرد و گفت: این بخاری‌ها مختص هر درخت است و می‌تواند گرمای مورد نیاز را در ساعات سرد به ویژه بین ساعت ۵ تا ۷ صبح که هوا صاف و بدون وزش باد است، تأمین کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید