Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردل خبر داد

مدیرجهادکشاورزی شهرستان اردل، ازهویت گذاری 2هزار راس دام سبک وسنگین تاکنون دراین شهرستان خبرداد.

2 هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اردل پلاک‌کوبی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، روح الله سعیدی گفت: دراین شهرستان تعداد 7هزار و500راس دام سنگین و275هزار راس دام سبک وجود دارد که ازابتدای اجرای طرح هویت گذاری تاکنون نزدیک 2هزار راس دام سبک وسنگین هویت گذاری شده است که این روند ادامه دارد.

وی،بیان کرد: هویت‌گذاری دام یکی از پروژه‌های اساسی است که جلوگیری از قاچاق دام و حفظ ذخایر ژنتیکی را به همراه دارد به همین دلیل توجه بیشترما نسبت به اجرای این طرح را دو چندان می‌سازد.

وی،با اشاره اینکه، دامپروری پیشه قدیمی است که از روزگار گذشته در مناطق روستایی و عشایری جریان داشته است به نحوی که باید گفت بخش اعظم اقتصاد به پرورش دام در این نواحی بستگی داردافزود: حال این نعمت خدادادی گاه توسط سودجویان مورد قاچاق قرار می‌گیرد و از این رو ضربه و خسارت جبران ناپذیری را به اقتصاد وارد می‌سازد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردل افزود : هویت‌گذاری برای رصد کردن محصولات دامی از دید بهداشتی بودن مطرح شده است و این موضوع برای شناسایی دام به عنوان اینکه در برنامه‌های اصلاح نژاد دام بتوان حیوانات را انتخاب کرد نیز بسیار مورد اهمیت است.

قابل ذکراست: اجرای این طرح به این صورت است که روی گوش تمامی دام‌ها یک پلاک ۱۵ رقمی بین المللی استاندارد نصب می‌شود که هر یک از این ارقام معنا و مفهوم خاصی دارد و با این شماره کلیه اطلاعات دام ذخیره و دام شناسایی می‌شود

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید