Iranian Agriculture News Agency

عیار بالای چغندرقند چهارمحال وبختیاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه هزار و ۶۷۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به کشت چغندرقند اختصاص دارد گفت: باتوجه به اینکه در مهرماه اختلاف دمای روز و شب بسیار است عیار این محصول امسال هم به بیش از ۱۷ ونیم رسیدکه این رقم در استان‌های دیگر چغندرکار ۱۶ یا کمتر از این رقم است.

عیار بالای چغندرقند چهارمحال وبختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال وبختیاری، سیروس بیک بکان میانگین برداشت این محصول را در استان ۶۰ تا ۷۰ تن اعلام کرد وگفت: امسال از هزار و ۶۷۰ هکتار سطح زیرکشت بیش از ۸۰ هزارتن چغندرقند برداشت می‌شود که نسبت به سال گذشته در واحد سطح ۴۵ درصد و در تولید بیش از ۵۰ درصد افزایش دارد.

روح الله سعیدی مدیرزراعت جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری هم ارقام این محصول در استان را آنتک، سینتا، سوپردنا، سوپرشکوفه و پانترا اعلام کرد و گفت: بیشترین سطح زیرکشت در استان؛ در شهرستان‌های شهرکرد و کیار است.

امرالله اسماعیلی مدیرجهادکشاورزی شهرستان کیارنی هم گفت: محصول امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد که شهرستان کیار در سال‌های اخیر با تولید ۶۰ درصد چغندر استان رتبه نخست این محصول را دربین شهرستان‌های استان دارد.

با این وجود کشاورزان استان با ابراز رضایت از افزایش محصول در سال جاری همچنان از دیر تحویل گرفتن محصول در تنها کارخانه قند استان گلایه دارند.

به گفته کشاورزان، خرید به‌صورت قطره چکانی مثلا روزانه ۲۰ تن باعث انباشت محصول و بعضاً کاهش عیار و سیاه شدن محصول می‌شود.

مدیرکشاورزی کارخانه قند چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه امسال ۲۱۰ تن چغندرقند برای تولید ۳۰ هزار تن شکر برنامه امسال این کارخانه است بیان کرد: خرید این محصول در استان تاکنون نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد بیشتر شده است، تا به امروز بیش از ۶۰ هزارتن خریداری شده و ۳۰ هزارتن دیگر هم ازمحصول باقی‌مانده خریداری می‌شود.

محسن همایون گفت: از آنجایی که چغندر استان برای کارخانه کافی نیست استان‌های هم‌جوار تامین‌کننده بقیه نیاز کارخانه هستند.

وی به کشاورزان این اطمینان خاطر را داد که همه‌ی محصول آنان به قرار هر تن دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید