Iranian Agriculture News Agency

طرح مقایسه سازگاری ارقام جهانی بادام در چهارمحال و بختیاری در دست اجرا است

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، درخصوص اجرای طرح مقایسه سازگاری ارقام بادام در استان گفت: اجرای ۶۵ رقم ژنوتیپ تجاری دنیا در دستورکار قرار گرفته است و امسال برای نخستین بار این طرح وارد فاز زایشی و باردهی شد که امید می‌رود نتایج خوبی از اجرای این طرح حاصل شود.

طرح مقایسه سازگاری ارقام جهانی بادام در چهارمحال و بختیاری در دست اجرا است

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال و بختیاری، حسین برزگر در حاشیه جشنواره و آیین شکرگزاری بادام در شهر سامان در جمع خبرنگاران سرمازدگی و تنش‌های زنده و غیرزنده را ازجمله مهم‌ترین مسائل و مشکلات مربوط به باغ‌های بادام در چهارمحال و بختیاری عنوان کرد.

وی، با اشاره به صادرات بادام این استان از نقاط دیگر کشور گفت: با توجه به وجود فاصله بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان این منطقه با استان‌های هم‌جوار، پیگیری فراوری و انجام صادرات بادام از گمرک این استان به‌عنوان یک اولویت در دستور کار مجموعه جهاد کشاورزی قرار دارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان تأکید کرد: تلاش می‌شود با بهره‌برداری از شهرک بادام و اضافه شدن واحدهای سُورت، درجه‌بندی و واحدهای فرآوری به این شهرک، زمینه صادرات این محصول هرچه بیشتر فراهم شود.

وی بهره‌برداری از زیستگاه تحقیقات بادام منطقه سوادجان در سال گذشته را به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های ایجادشده در زنجیره ارزش بادام عنوان کرد.

برزگر گفت: در سال زراعی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ بیش از ۲۵ هزار تن محصول بادام از سطح ۲۰ هزار هکتار باغ‌های بادام آبی و دیم استان برداشت‌شده است.

وی در خصوص برگزاری جشنواره بادام و آیین شکرگزاری برداشت این محصول ادامه داد: این جشنواره به شکرانه تولید خوب محصولات سردرختی و باغی چهارمحال و بختیاری و به‌منظور معرفی توانایی‌ها و پتانسیل‌های استان درزمینهٔ تولید محصولات باغی برگزارشده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امید می‌رود صنعت بادام این استان که ۳۰ هزار تولیدکننده به‌صورت مستقیم و ۲۰ هزار نفر را به‌صورت غیرمستقیم درگیر خودکرده و پنج درصد تولید ناخالص داخلی اقتصاد استان را به خود اختصاص داده است با ایجاد ارزش‌افزوده، کارایی و افزایش بهره‌وری این سهم به ۱۰ درصد افزایش یابد.

هم‌اکنون ۱۸ هزار و ۲۰۹ هکتار بادامستان با تولید سالانه ۲۴ هزار تن و اشتغال‌زایی بیش از ۲۰ هزار نفر در چهارمحال و بختیاری وجود دارد و این استان رتبه نخست تولید بادام در کشور را به خود اختصاص داده است.

از مجموع بادامستان‌های چهارمحال و بختیاری ۹ هزار و ۵۲۵ هکتار با ۱۷ هزار و ۵۰ تن بادام مامایی، سفید، شاهرودی، سنگی و ربیع در شهرستان سامان است.

وجود واسطه‌ها و دلالان، نداشتن صنایع تبدیلی و تکمیلی، خام‌سوزی و صادرات بادام بانام و برند کشورهای دیگر از مهم‌ترین مشکلات این محصول در چهارمحال و بختیاری است.

به همین منظور احداث و راه‌اندازی نخستین شهرک تخصصی بادام سامان از سال ۹۸ در دستور کار استان قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید