Iranian Agriculture News Agency

تدارک بیش از ۴۶۰۰ تن بذر برای کشت پاییزه در چهارمحال و بختیاری

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته مجموعه بذری که به منظور کشت پاییزه تدارک دیده شده بود کمتر از سه هزار تن بود اما در سال جاری بیش از چهار هزار ۶۰۰ تن بذر آماده شده است و توزیع به موقع این بذرها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد.

تدارک بیش از ۴۶۰۰ تن بذر برای کشت پاییزه در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال وبختیاری، حسین برزگر صبح روز گذشته در همایش آغاز سال زراعی جدید و جهش تولید در دیمزارها که در سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری برگزار شد، گفت: طی سال زراعی گذشته در طرح جهش تولید در دیمزارها به عنوان یکی از سه استان برتر کشور انتخاب شدیم و تمام سطحی که پیش‌بینی شده بود خوشبختانه محقق شد و این موضوع منجر شد در تولید غلات بیش از ۱۸ درصد افزایش عملکرد در واحد سطح داشته باشیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: در سال گذشته با وجود اینکه برای اولین بار طرح کشاورزی قراردادی در استان اجرا شد اما بیش از ۵۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده محقق شد همچنین در زمینه اجرای بیمه محصولات زراعی و باغات موفق شدیم رتبه نخست کشوری را کسب کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی بارندگی‌های پاییزه مستمر و زودهنگام در چهارمحال و بختیاری لازم است جمع‌آوری محصولات بهاره در دستور کار قرار بگیرد، چرا که احتمال می‌رود درخصوص سه محصول ذرت علوفه‌ای، سیب‌زمینی و چغندرقند با مشکلاتی مواجه شویم بنابراین توصیه می‌شود در مواردی که محصول به مرحله برداشت رسیده است در این زمینه تسریع شود.

برزگر با اشاره به مکاتبه با مرکز مکانیزاسیون کشور، عنوان کرد: استان‌های معین در زمینه برداشت محصول در چهارمحال و بختیاری معرفی شده‌اند و مقرر است استان‌های همجوار درخصوص تامین ماشین‌آلات جهت برداشت محصول کمک کنند.

وی اضافه کرد: کشت پاییزه در استان براساس سنوات گذشته از تاریخ ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان ماه انجام می‌شود که بخش مهمی از این کشت به روش آبی انجام خواهد شد، البته به نظر می‌رسد در سال جاری باید در خصوص تاریخ کشت تدابیری اندیشیده شود و کشت‌های آبی تسریع شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته مجموعه بذری که به منظور کشت پاییزه تدارک دیده شده بود کمتر از ۳ هزار تن بود اما در سال جاری بیش از ۴ هزار ۶۰۰ تن بذر آماده شده است و توزیع به موقع این بذرها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید