Iranian Agriculture News Agency

اشتغال‌زایی ۱۰ هزار نفری در حوزه کشاورزی چهارمحال و بختیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در استان نزدیک به ۳۰ طرح نیمه تمام در ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی وجود دارد که با به ثمر نشستن آن بیش از ۱۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

اشتغال‌زایی ۱۰ هزار نفری در حوزه کشاورزی چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال وبختیاری، حسین برزگر بیان کرد: در راستای بهینه‌سازی الگو‌های کشت محصولات زراعی، ابلاغی سال زراعی 1402-1401 هیات دولت و برنامه ابلاغی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در شهرستان کوهرنگ به واسطه کوتاه بودن فصل رشد، مقرر شد که محصولات جدیدی در برنامه الگوی کشت پیشنهاد شود.

وی مطرح کرد: کشت آفتاب‌گردان در مساحت ۴۰۰ هکتار از اراضی شهرستان کوهرنگ با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریال به‌صورت مشارکتی با مردم انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: میزان مصرف آب بخش کشاورزی در محصولات زراعی به طور متوسط هفت تا هشت هزار متر مکعب در هکتار است، اما در محصول مذکور کمتر از سه هزار مترمکعب در هکتار آب مصرف می‌کند و بهره‌وری فیزیکی آن پایین‌تر است.

وی افزود: ارقام اصلاح نژادی که در این طرح استفاده شدند به واسطه لاین‌های اصلاحی داخلی، به طور متوسط آجیل آفتاب گردان دو تا سه تن به ازای هر هزار هکتار است. ارقام اصلاحی که کشت شدند بیش از چهار تن عملکرد دارند. 

برزگر گفت: الگوی مناسب کشت موجب شده که بهره‌وری اقتصادی به ازای هر متر مکعب بالای دو دلار و بیش از چهار برابر متوسط محصولات زراعی کشور بهره‌وری اقتصادی آب باشد. اشتغال طرح مذکور بیش از ۹۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم بوده و حجم سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریال بوده است. 

وی خاطرنشان کرد: در استان نزدیک به ۳۰ طرح نیمه تمام در ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی وجود دارد که عمدتا محصولات زراعی هستند و آمادگی داریم با همکاری سرمایه‌گذاران این طرح‌ها به اتمام برسند که با به ثمر نشستن آن بیش از ۱۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

برزگر یادآور شد: دو هزار میلیارد تومان نیاز سرمایه‌گذاری طرح‌های مذکور بابت تامین انتقال آب است و نزدیک به هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری برای ایجاد سامانه‌های نوین است. دولت بیش از ۸۵ درصد سهم بلاعوض خود را در سامانه آبیاری نوین کمک می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید