Iranian Agriculture News Agency

آغاز عرضه مستقیم گوشت قرمز در فروشگاه‌های چهارمحال و بختیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از آغاز عرضه مستقیم گوشت قرمز با قیمت مصوب در برخی فروشگاه‌های سطح استان خبر داد.

آغاز عرضه مستقیم گوشت قرمز در فروشگاه‌های چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال وبختیاری، حسین برزگر گفت: این طرح در راستای تعدیل و تثبیت قیمت گوشت قرمز خواهد بود.

وی با اشاره به آغاز عرضه مستقیم گوشت گرم با هدف تنظیم بازار و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در استان، بیان کرد: در راستای تثبیت و تعدیل قیمت گوشت قرمز و تاثیر الگوی مصرف با توافق ستاد تنظیم بازار استان، نرخ‌نامه‌ای از پنجشنبه هفته گذشته به واحدهای صنفی قصابی ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه عمده دام به‌صورت زنده از استان خارج می‌شود، افزود: این مساله موجب کاهش قیمت گوشت در استان‌های همجوار شده است. قرار شد فروشگاه‌هایی در سطح شهرستان شهرکرد و بروجن اقدام به عرضه گوشت بز و میش کنند که امروز فروشگاه‌هایی در سطح شهر افتتاح شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: قیمت توافقی گوشت بز ۳۵۰ هزار تومان و گوشت میش ۳۷۰ هزار تومان بوده که در سطح فروشگاه‌ها به صورت مستمر به فروش خواهد رسید. البته تلاش این است که بتوان از  گوشت قرمز سایر دام‌ها در راستای تغییر الگوی مصرف و توجه به قشر ضعیف جامعه به دلیل گران بودن قیمت گوشت بره و گوساله، استفاده شود و شرایطی را برای عرضه گوشت بز و میش در قصابی‌های سطح شهر فراهم کنیم.

به گفته وی، محدودیتی در عرضه گوشت بز و میش وجود ندارد، از طرفی ۳۶ واحد کاروان‌سرایی اقدام به عرضه گوشت قرمز خواهند کرد، گرچه حدود ۳۳ تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های استان تولید می‌شود.

برزگر اضافه کرد: البته قیمت بالای گوشت بره و گوساله در استان به‌دلیل فرهنگ مردم است که موجب شده قیمت گوشت نسبت به استان‌های همجوار بالاتر رود، تلاش می‌کنیم الگوی مصرف در سطح استان متناسب با شرایط وضعیت اقتصادی جامعه شود.

وی بیان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف و گران‌فروشی، لازم است مردم به سامانه ۱۲۴ گزارش دهند، البته طی بازرسی‌های اخیر نرخ‌نامه‌ای در ورودی فروشگاه‌ها و عمده قصابی‌های سطح شهر نصب شده است، به‌طوری‌که قیمت گوشت بره در قصابی‌ها ۴۶٠ هزار تومان، گوساله ۴۸۰ هزار تومان، بز ۳۶۰ و میش ۳۸۰ هزار تومان اعلام شده است.

برزگر در ادامه با اشاره به اینکه در راستای تعدیل، تثبیت و کاهش قیمت گوشت قرمز در شش ماهه دوم سال‌جاری وزارت جهاد کشاورزی سه راهبرد اصلی اتخاذ کرده است، اضافه کرد: توسعه زیرساخت‌های حوزه دامپروری یکی از این راهبردها است، در این زمینه چهار دامداری 5000 راسی در استان پیش‌بینی شده که از سوی نهادهای سرمایه‌گذار در حال اخذ مجوز  است، همچنین پنج مجتمع دامپروری آماده کلنگ‌زنی است  که در سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان کلنگ‌زنی خواهند شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری به موضوع واردات گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر واردات آغاز شده و برای مصرف‌کنندگان عمده استان همچون مراکز آموزشی، بهداشتی نظامی و...  که به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند، گوشت منجمد این مراکز تامین خواهد شد، البته گوشت مورد نیاز دانشگاه‌ها برای آغاز ترم جدید تامین و مشکلی وجود ندارد.

برزگر با اشاره به ساماندهی کاروان‌سراها و میادین عرضه دام  در استان، بیان کرد: تلاش این است که در 6 ماهه دوم سال جاری نظارت بهتری در زمینه فرایندهای واسط میان فرایند تولید تا توزیع و عرضه انجام شود که در حال حاضر نظارت‌پذیری کمتری وجود دارد. تلاش می‌شود نظارت‌ها از ابتدای تولید تا انتهای مصرف انجام شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید