Iranian Agriculture News Agency

بهره‌برداری 45 پروژه وطرح کشاورزی در هفته دولت در استان چهارمحال وبختیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، از آغاز بهره‌برداری وکلنگ زنی 45 پروژه وطرح کشاورزی در استان چهارمحال وبختیاری هم‌زمان با هفته دولت، خبرداد.

بهره‌برداری 45 پروژه وطرح کشاورزی در هفته دولت در استان چهارمحال وبختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال وبختیاری، حسین برزگر گفت: 45 پروژه و طرح کشاورزی در استان با اعتباری بالغ‌بر دو هزار و 132 میلیارد و 786 میلیون ریال به مناسبت هفته دولت بهره‌برداری و کلنگ زنی می‌شود.

برزگر بیان کرد: 19 طرح در بخش آب و خاک و امور فنی مهندسی به بهره‌برداری می‌رسد و سه طرح کلنگ زنی می‌شود. همچنین 13 طرح در بخش بهبود تولیدات گیاهی به بهره‌برداری می‌رسد و تعداد چهار طرح کلنگ زنی می‌شود. دو طرح در بخش بهبود تولیدات دامی به بهره‌برداری می‌‍رسد و یک طرح کلنگ زنی و سه طرح شیلاتی به بهره‌برداری می‌رسد و کلنگ زنی می‌شود.

وی با بیان اینکه از مزایای این طرح‌ها سه هزار و 418 خانوار و تعداد 42 روستا بهره‌مند می‌شوند افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای هشت هزار و 159 نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال‌زایی ایجاد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: پروژه‌های بخش کشاورزی استان که در دولت سیزدهم که مناسبت‌های مختلف (هفته جهاد کشاورزی، هفته دولت و دهه مبارک فجر) افتتاح شده شامل 239 پروژه (دولتی و خصوصی) با اعتبار 724 میلیارد تومان است.

حسین برزگر ادامه داد: در استان سطح گلخانه‌ها قبل از دولت سیزدهم 30 هکتار بود که با همت دولت سیزدهم جهش بزرگی در توسعه گلخانه‌ها در استان اتفاق افتاد؛ به گونه‌ای در دو سال اخیر بیش از 40 هکتار به سطح گلخانه‌های استان اضافه شد و هم‌اکنون سطح گلخانه‌ها در استان به 70 هکتار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه، با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود سالیانه بیش از صد هکتار به سطح گلخانه‌های استان اضافه شود، افزود: آغاز راه‌اندازی 13 شهرک گلخانه‌ای از دیگر اقدامات مهم واثرگذار در این بخش است که در حال انجام است.

وی با بیان اینکه، برای اولین بار در دولت سیزدهم هزار و 781 هکتار کشت قراردادی انجام شده است، توضیح داد: دراین دولت طرح جهش تولید در دیمزارها اجرا شد که در استان چهارمحال وبختیاری در سطح بیش از 32 هزار هکتار با موفقیت اجرا شد که منجر به افزایش بیش از 20 درصدی محصولات استراتژیک در استان شد.

حسین برزگر گفت: با توجه به همت دولت سیزدهم در تکمیل پرو‌ژه‌های نیمه تمام، تعداد 26 پروژه تامین وانتقال آب در سطح بیش از 13 هزار هکتار از اراضی استان آغاز شد وتعداد 6 پروژه تامین و انتقال آب دره گرم دشتک، دشت نساء اردل، گل سفید، سرتنگ محمود، آبشاران علیا ومورز به بهره‌برداری رسیده است و مابقی در مرحله اجرا و تکمیل است.

وی یادآور شد: تکمیل پروژه تامین و انتقال آب سرچاه دوازده امام  در سطح 600 هکتار و دهکهنه روگر در سطح 370 هکتار که 15 سال به‌صورت راکد باقی‌مانده بود در این دولت با اختصاص اعتبارات دولتی وخصوصی رونق گرفت و در حال انجام است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید