Iranian Agriculture News Agency

افزایش 20 درصدی برداشت هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری حمایت از متقاضیان سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی و باغی مانند هلو را در دستور کار قرار داده است.

افزایش 20 درصدی برداشت هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال و بختیاری، حسین برزگر بیان کرد: در این راستا به متقاضیان واجد شرایط سرمایه‌گذاری در این حوزه مجوزهای قانونی با سرعت صادر و نسبت به اختصاص زمین و پرداخت وام به این افراد اقدام می‌شود.

برزگر افزود: محصول هلو از نقاط دیگر کشور وارد چهارمحال و بختیاری نمی‌شود و هلوی مصرفی مردم استان از باغات داخل استان تأمین می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به برداشت هلو میان‌رس از باغ‌های استان گفت: سه هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان به کشت انواع هلو زودرس، میان‌رس و دیررس اختصاص دارد.

ابراهیم شیرانی به اختصاص ۳۰ درصد باغ‌های هلو چهارمحال و بختیاری به نوع میان‌رس اشاره و تأکید کرد: بیشتر ارقام هلو تولیدی در استان شامل زعفرانی، کاردی و برخی گونه‌های خارجی است.

وی افزود: بیشتر سطح زیر کشت هلو در چهارمحال و بختیاری از نوع دیررس است که برداشت آن از پاییز آغاز می‌شود.

شیرانی خاطرنشان کرد: هلو تولیدی در باغات چهارمحال و بختیاری بیشتر به استان‌های جنوبی، اصفهان و تهران صادر می‌شود.

وی تولید هلو سالانه در باغات چهارمحال و بختیاری را ۵۴ هزار تُن و در هر هکتار ۱۸ تُن دانست و یادآور شد: این میزان تولید نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.

شیرانی اضافه کرد: به علت نبود پدیده سرمازدگی و بارش بالاتر در زمستان گذشته میزان تولید میوه‌های هسته‌دار مانند هلو در باغات چهارمحال و بختیاری افزایش یافت.

 چهارمحال و بختیاری ۱۱ شهرستان با بیش از یک‌میلیون نفر جمعیت دارد و ۶۷ هزار بهره‌بردار کشاورزی با تولید یک و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید