Iranian Agriculture News Agency

برداشت 55 هزار تن چغندر قند از مزارع چهارمحال وبختیاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال جاری هزار و ۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت چغندر قند در استان است که پیش بینی می‌شود از این مقدار ۵۵ هزار تن برداشت صورت گیرد

برداشت 55 هزار تن چغندر قند از مزارع چهارمحال وبختیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، سیروس بیک‌بکان ، اظهار داشت: در سال جاری هزار و 100 هکتار سطح زیر کشت چغندر قند در استان چهارمحال و بختیاری است که پیش بینی می‌شود از این مقدار 55 هزار تن برداشت صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تا به امروز 30 هزارتن چغندر به کارخانه قند تحویل داده شده است و نزدیک به 25 هزارتن دیگر در مرحله برداشت هستند که با بهبود شرایط آب و هوا، هر چه سریعتر کشاورزان و بهره‌برداران برداشت خواهند داشت.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: چغندر در استان چهارمحال و بختیاری به طور متوسط تقریبا 50 تن در هکتار عملکرد دارد اما با انتقال دانش به بهره‌برداران در رابطه با اصول فنی از کاشت تا برداشت از جمله رعایت آماده سازی مطلوب زمین، تغذیه مناسب، استفاده از بذور مناسب و مبارزه با آفات و بیماری‌ها یک مزرعه با تراکم بذری مناسب خواهیم داشت.

وی مطرح کرد: می‌توان با انتقال دانش متوسط عملکرد در هر هکتار چغندر را تا 100 تن رساند، برخی از کشاورزان پیش‌رو استان نزدیک به صد تن در هکتار عملکرد دارند. در سال جاری کارخانه قند 150 هزار تن خرید داشته است که 30 هزار تن آن در داخل استان و نزدیک به 120 هزار تن آن از استان‌های لرستان و کرمانشاه است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود نزدیک به 200 هزارتن خرید داخل و خارج استان باشد. میزان تولید شکر پیش بینی شده از این مقدار 27 تا 30 هزار تن است‌. چغندر یکی از کشت‌های قراردادی است که بهره‌برداران با کارخانه قند ابتدای فصل قرارداد می‌بندند و بذر، کود و نهاده در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و پس از برداشت محصول از قیمت نهاده‌ها کسر می‌شود.

بیک‌بکان در پایان خاطرنشان کرد: قیمت خرید تضمینی چغندر در سال جاری حدود هزار و 700 تومان به ازای هر کیلو و 400 تومان کمک هزینه حمل بوده که مجموعا دو هزار و 100 تومان است و کارخانه به ازای هر تن دو کیلو شکر و 20 تن تفاله چغندر قند کمک می‌دهد.

photo_2022-11-17_13-04-14

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید