Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر گفت: بیش از ۹ هزار هکتار از مزارع غلات ملایر سن‌زدایی شد

بیش از ۹ هزار هکتار از مزارع غلات ملایر سن‌زدایی شد

علی‌مروت امیری در گفتگو با ایانا در همدان افزود:عملیات مبارزه با سن غلات از ۲۵ تا ۳۱ فروردین در مزارع گندم و جو آبی و دیم در پنج مرکز خدمات جهاد کشاورزی سامن، جوکار، آورزمان، پیروز و حومه ملایر انجام شد.

وی سطح مبارزه با سن غلات را در بخش جوکار ۲ هزار و ۳۳۲ هکتار از اراضی گندم و جو آبی و دیم، در آورزمان ۲ هزار و چهار هکتار، سامن ۲ هزار و ۲۱۰ هکتار، پیروز ۸۰۰ هکتار و حومه ملایر ۲ هزار و ۵۲۹ هکتار عنوان کرد.

امیری ادامه داد: ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی پیروز، هفت هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی آورزمان، ۶ هزار و ۴۵۰ هکتار در سامن، ۹ هزار و ۹۵۰ هکتار از اراضی جوکار و ۱۳ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی حومه شهرستان ملایر زیر کشت گندم و جو آبی و دیم است.

وی یادآور شد: در مجموع ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت گندم آبی، ۲۶ هزار و ۶۰۰ هکتار زیر کشت گندم دیم، پنج هزار و ۱۰۰ هکتار زیر کشت جو آبی و چهار هزار و ۷۰۰ هکتار زیر کشت جو دیم است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر سن غلات را از مهمترین آفت گندم و جو برشمرد و ادامه داد: با توجه به اینکه با گرم شدن هوا سن مادری به تدریج از کوه به مزارع حمله می‌کند، بنابراین زمان مبارزه با سن مادری زمانی است که بیشترین جمعیت سن‌های موجود محل خود را ترک کرده و در مزارع گندم مستقر می‌شوند.

امیری با اشاره به تلاش همگانی برای مبارزه با سن غلات و افزایش میزان تولید غلات در این شهرستان تاکید کرد: مبارزه با سن غلات همگانی است و در این مسیر همکاری تمامی کشاورزان ضروری است.

وی بیان کرد: چنانچه کشاورزان در سطح مزارع گندم و جو آفت و سن مشاهده کردند، به سرعت گزارش خود را برای بازدید کارشناسان ناظر و مروجان به مسوولان مراکز خدمات و یا مدیریت جهاد کشاورزی ملایر اطلاع دهند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید