Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار گفت: امکان شیوع بیماریهای عفونی طیور به دلیل استفاده از کارتن وشانه‌های استفاده شده وجود دارد.

امکان شیوع بیماری‌های عفونی طیور به دلیل استفاده از کارتن‌های استفاده شده

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار در گفتگو با خبرنگار ایانا در همدان ، با اشاره به افزایش قیمت کارتن و شانه تخم مرغ و احتمال استفاده واحدهای پرورشی از اقلام استفاده شده در سایر واحدها اظهار کرد: با توجه به اینکه کارتن و شانه های مستعمل می تواند ناقل بیماری های طیور به ویژه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باشد؛ در صورت این سهل انگاری با هرانگیزه ای، از جمله صرفه جویی در میزان هزینه پرداختی برای کارتن و شانه های تخم مرغ، امکان گسترش بیماری های طیور از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بسیار محتمل است.

بهروز صادقی در ادامه گفت: میلیونها تومان صرف هزینه تهیه کارتن برای جابه جایی تخم مرغ می‌شود و گاهاً مرغدران برای کاهش هزینه های خود کارتن را حذف و تخم مرغ را در ماشین های مخصوص و در خود شانه حمل می‌کنند.

وی با تاکید بر مخاطرات جدی این اقدام و خسارت اقتصادی هزاران برابری بروز مخاطره ناشی از این سهل انگاری برای مرغداران اظهار کرد: از تمام مرغداران درخواست می شود تحت هر عنوان و به هر دلیل از ورود اقلام مصرف شده در سایر واحدهای پرورشی، از جمله کارتن، شانه تخم مرغ و یا دان به واحدهای خویش خودداری کنند.

صادقی اظهار کرد: امیدواریم تمامی واحد های پرورشی طیور صنعتی در شهرستان ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی سازمان را در تمامی پروسه تولید رعایت کرده تا محصولات تولیدی با بهترین کیفیت در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.


 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید