Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان خبر داد:

مرمت و بازسازی ۶۵ رشته قنات در همدان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه ۶۰ رشته قنات در شهرستان همدان تا پایان سال گذشته مرمت و بازسازی شده است گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز با حفظ آبدهی قنوات و مشارکت کشاورزان، ۱۱ رشته قنات در حال مرمت است که از این میزان پنج رشته به پایان رسیده است.

مرمت و بازسازی ۶۵ رشته قنات در همدان

به گزارش خبرنگار ایانا در همدان، رحمان ایرانپور با اشاره به مرمت و بازسازی ۶۵ رشته قنات در شهرستان همدان، بیان کرد: قنات یکی از شگفت انگیزترین و قدیمی‌ترین سازه‌های آبی دست ساز بشر است که از دیرباز به‌عنوان ابتکار دیرینه پیشینیان برای آبرسانی در سطح استان کاربرد داشته است.

وی با بیان اینکه احیای قنوات می‌تواند به‌عنوان راهکاری مؤثر در امر تأمین آب مورد نیاز برای مهار بحران کم آبی و مقابله‌ با اثرات خشکسالی باشد، افزود: با تداوم کم آبی و زیاد شدن روزهای کم بارش در کنار نیاز همیشگی بهره‌برداران کشاورزی به آب، اجرای طرح‌های سازگار با خشکسالی از جمله احیای قنوات ضروری است. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان در ادامه یادآور شد: براساس آمار برداری‌ها تعداد قنوات موجود در شهرستان همدان ۲۶۰ رشته است که سه هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی با آب استحصالی از این قنوات مشروب می‌شوند.

وی با اشاره به اهمیت مرمت و بازسازی قنوات خاطرنشان کرد: به همت جهاد کشاورزی همدان از سال ۱۳۹۰ تا پایان سال گذشته ۶۰ رشته قنات مرمت و بازسازی شده است.

ایرانپور توضیح داد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز با حفظ آبدهی قنوات و با مشارکت کشاورزان، ۱۱ رشته قنات در شهرستان در حال مرمت است.

وی با بیان اینکه از این تعداد مرمت و بازسازی پنج رشته به پایان رسیده است، افزود: ۶ رشته دیگر با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۷۰ درصد در حال مرمت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان یادآور شد: در مجموع به‌منظور احیای قنوات ۴۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و بنیاد علوی تامین شده اگرچه در صورت تامین اعتبار بیشتر قنوات فعال، بازسازی خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید